Jak vybrat ten nejlepší zahradní slunečník?

Na jaře se z prvních slunečních paprsků obvykle radujeme, ale s blížícím se létem a stoupajícími teplotami přece jen začínáme vyhledávat stín. Při pobytu na zahradě nás před nadměrným slunečním svitem mohou ochránit zahradní altány, pergoly nebo párty stany. Co ale dělat, když na Vašem pozemku není dostatek prostoru pro tyto zahradní stavby nebo když si chcete vytvořit stinné zázemí třeba na svém balkóně? Pak přichází ke slovu zahradní slunečník.

Zahradních slunečníků je dnes na trhu celá řada a mnohým z nás může správný výběr kvalitních slunečníků činit určité problémy. Jaké parametry musíte zvážit především?

Základem slunečníku je jeho konstrukce

Slunečník by měl být co možná nejstabilnější. Věnujte proto při nákupu patřičnou pozornost jeho konstrukci, a to zejména tehdy, když kupujete velký slunečník. Platí zde jednoduchá úměra – čím větší zahradní slunečník kupujete, tím robustnější konstrukci vyžadujte. Špičkové slunečníky dokonce procházejí náročnými větrnými testy, které by měly vzbudit pozornost nejen provozovatelů restauračních zařízení, kde je bezpečnost provozu slunečníků naprosto klíčová.

Konstrukce zahradních slunečníků se nejčastěji vyrábí z kovu nebo ze dřeva. Zvažte účel použití, pro který si slunečník pořizujete, a podle toho vyberte konstrukci slunečníku s odpovídajícím počtem kloubů. Flexibilnější slunečník s více klouby si sice budete moci natočit přesně tak, jak potřebujete, ale za cenu jeho slabší stability. Velkou roli při výběru slunečníku hraje i skutečnost, zda počítáte s jeho častým přemisťováním, nebo zda Vám vydrží celou sezónu na stejném místě.

Klíčová je i velikost a tvar slunečníku

Velikost zahradního slunečníku vyberete opravdu snadno. Jaký slunečník zvolit záleží totiž výhradně na Vašich potřebách a na tom, jak velkou plochu chcete zastínit. Dnes není problém zakoupit opravdu velké slunečníky s boční nohou, které poskytnou komfortní stín i při velkém rodinném obědě na terase, nebo naopak malé slunečníky vhodné i na panelákové balkóny.

S velikostí zahradního slunečníku úzce souvisí i jeho tvar. Naprostou klasikou jsou kulaté slunečníky, které zná opravdu každý, a stále se těší zasloužené oblibě. Omezit se při výběru pouze na ně by však byla velká chyba. Kromě kulatých slunečníků jsou dnes k dostání i půlkruhové, čtvercové a obdélníkové zahradní slunečníky. Zatímco ty čtvercové a obdélníkové nabízejí skutečně velkorysé zastínění, půlkruhové jsou zase výhodné v případě, kdy potřebujeme zastínit plochu bezprostředně u zdi domu.

slunecnikuvody

Zvolte vhodný potah zahradního slunečníku

Na zahradní slunečníky jsou kladeny stále větší nároky a obyčejný bavlněný potah slunečníku odrážející pouze sluneční paprsky proto už téměř nikoho neuspokojí. Častějším materiálem pro výrobu potahů slunečníků je naimpregnovaný polyester, který nás ochrání i před případným deštěm. Zajímejte se hlavně o gramáž použité látky a vodní sloupec, který je schopna zadržet. Jen tak získáte v novém zahradním slunečníku věrného společníka, který Vám zpříjemní chvilky strávené na čerstvém vzduchu, a to i v našem vrtkavém podnebí.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..