Pronájem bytu v Brně vás vyjde zase o něco dráž, než tomu bylo ještě před rokem. Lidí, kteří by ve městě chtěli žít je totiž stále víc, než vhodných nemovitostí, do kterých by se mohli nastěhovat a tak ceny prozatím nepřestávají růst. Co lze považovat za jednu z hlavních příčin tohoto stavu? Proč je převaha poptávky nad nabídkou stále tak vysoká, že se hladina nájemného ne a ne zastavit? Pojďme si projít pár čísel, která nám pomohou celou situaci lépe osvětlit.
Pronájem bytu se pro řadu lidí stává nutností
Jako by nestačilo, že je Brno atraktivním místem k životu pro stále větší počet obyvatel a že nové byty přibývají v celém regionu jen velmi pomalu, dochází v posledních měsících navíc ještě ke zpřísnění pravidel a k růstu úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Sen o vlastním bydlení se tak pomalu rozplývá dalším a dalším lidem, kteří by ještě donedávna neměli s pořízením nemovitosti zásadnější potíže. Poptávka po nájemním bydlení byla vzhledem k drahým nemovitostem už tak dost vysoká a fakt, že si zase o něco více lidí nebude moci dovolit „život ve vlastním“, zájem o pronájmy ještě více zvedne. A jelikož se staví opravdu málo a tudíž není „kde brát“, můžeme se klidně dočkat dalšího zvyšování činží.
5 000 nových bytů ročně je málo?
Ano, novostaveb je opravdu značný nedostatek a týká se to celé České republiky. Můžeme si to ostatně ukázat na konkrétních číslech. Zatímco například v letech 2006 až 2008 byla v zemi zahájena stavba cca 43 550 bytů, pak ve srovnatelném období let 2016 – 2018 to byla sotva polovina. Pokud jde o prodej, pak je v současnosti uspokojeno přibližně 5 000 zájemců o byt ročně a skutečná poptávka je přitom zhruba dvojnásobná. Ztížená možnost opatřit si střechu nad hlavou tímto způsobem pak přivádí stále nové lidi na trh s nájemním bydlením a není proto divu, že činže rostou už několikátým rokem v řadě.
Orientační výše činží v Brně 3.Q/2018
Byt | Činže |
Samostatný pokoj | 5 000 – 6 500 Kč |
Garsonka/1+kk | 7 500 – 10 500 Kč |
1+1/2+kk | 11 000 – 14 500 Kč |
2+1/3+kk | 14 500 – 18 000 Kč |
3+1/4+kk | 18 000 Kč a více |
Složité povolovací procesy nás řadí na 156. místo na světě
Přebujelá byrokracie je bezesporu jedním z hlavních důvodů vysokých cen nemovitostí a potažmo i zbytečně vysokých činží. Povolování stavebních projektů je totiž u nás mimořádně složité. Podle nedávno zveřejněné studie Světové banky patří České republice až 156. místo v žebříčku náročnosti vyřízení stavebního povolení. Předstihly nás i takové země jako Albánie, Čad nebo Nepál a není tedy divu, že trh s bydlením je v takovém stavu a nefunguje ani zdaleka tak dobře, jak by měl.
Developeři mají také svůj díl viny
Situace se vcelku pochopitelně snaží využít i řada developerů. Ti sice správně kritizují komplikovanost zdejších povolovacích procesů, ale zároveň nedostatku nemovitostí využívají k maximalizaci svých zisků tím, že šroubují marže u nových projektů zbytečně vysoko. Jediný, kdo na celou situaci nakonec skutečně doplácí, je samozřejmě ten, kdo potřebuje naléhavě bydlet. A tak není divu, že někdo čas od času ve snaze o nalezení cenově přijatelného bydlení ztratí ostražitost a stane se obětí podvodu. Kde je vysoká poptávka po nedostatkovém zboží, tam se zkrátka podvodníkům obvykle daří o něco lépe.
Trh s nemovitostmi ve slepé uličce?
Dají-li se dohromady všechny negativní faktory, které ovlivňují trh s bydlením v České republice, nevypadá situace opravdu nijak růžově. A je vcelku jedno, zda hovoříme o bydlení vlastnickém či nájemním, protože stav obou kategorií spolu samozřejmě úzce souvisí. Zdlouhavá byrokracie a potažmo i poněkud vyšší marže developerů jsou hlavními příčinami nedostupnosti bytů. Přísnější regulace hypoték dává sice smysl z hlediska budoucí ochrany lidí před jejich případnou neschopností splácet, ale momentálně celou situaci jen ještě více komplikuje. Jediným rozumným řešením, které se samo nabízí, jsou zásadní změny ve stavebním řízení, protože pouze podstatně větší množství nových bytových projektů může trh s bydlením vrátit k normálu.
Za normální stav totiž nelze považovat situaci, kdy si už ani značná část tzv. střední třídy nemůže dovolit žít ve svém!
Víte, které z brněnských lokalit patří k nejdražším?
Činže se pochopitelně mohou podobně jako prodejní ceny bytů lišit v závislosti na konkrétní lokalitě a to obzvláště ve velkých městech typu Brna. Většinou platí poměrně jednoduché pravidlo, že nemovitosti v centru jsou pronajímány o něco dráž než jinde a platí to do určité míry i zde. Zásadní vliv na výši činží pak mají v Brně i desítky tisíc studentů, což pocítíte zejména v lokalitách nacházejících se poblíž fakult či kampusů, kde budete zřejmě nuceni sáhnout do peněženky o něco hlouběji. K velmi vyhledávaným místům patří například Královo Pole, Brno-střed nebo Žabovřesky a také Bohunice.
Nalezení cenově přijatelného pronájmu vám zde sice může trvat opravdu docela dlouho, ale s trochou štěstí se jistě dostane i na vás. Věřte, že život v Brně za nějakou tu tisícovku měsíčně navíc určitě stojí. Nebo byste více než 7 tisíc za garsonku nikdy nedali? A jakou nejvyšší činži jste kdy v životě museli platit?
Komentáře