Jak vybrat zahradní skleník

Rádi se věnujete pěstování zeleniny či voňavých květin a chcete urychlit jejich růst a zvýšit jejich kvalitu během celého roku? Pak je pro vás ideálním řešením zakoupit si nový zahradní skleník. Díky němu se budete moci těšit nejen z krásných, zdravě vypadajících plodů s vynikající chutí a vůní, ale i nádherných pestrobarevných květů. V dnešním článku vám poradíme, podle jakých kriterii byste se měli řídit při jeho výběru.

Obloukový nebo se sedlovou střechou

Stavba skleníku se sedlovou střechou je vlastně skládačkou, kterou vytvoříte vkládáním jednotlivých součástí do rámů. Ty zapadnou do drážek nebo jejich uchytíte pomocí svorek a spojů. Bonusem je, že pokud se vám jeden z dílů zlomí nebo vybije, jednoduše ho vyměníte. Velmi populární jsou dnes obloukové typy, jejichž montáž spočívá v postavení konstrukce, do které se postupně přichycují ohebné kusy polykarbonátu do tvaru oblouku, čímž se vytvoří atraktivní zaoblený design. Ať už se rozhodnete pro kterýkoli typ, pamatujte na to, jaký druh základů upřednostníte. Zda postavíte skleník s pevnými základy nebo bez nich. 

Konstrukce

Pokud jde o výrobní materiál konstrukce, můžete si vybrat z bohaté nabídky plastových, hliníkových, ocelových a pozinkovaných modelů. Plastové vás překvapí nízkou hmotností, výbornou ohebností a odolností vůči větru, hliníkové zas skvělou tvárností a mimořádnou odolností proti silnému mrazu, dešti, větru a sněhu. Po pozinkovaných a ocelových typech sáhněte když preferujete výjimečnou kvalitu. Získají si vás svou robustností, excelentní pevností a schopností vydržet nápor nepříjemných povětrnostních podmínek. 

Materiál výplně

  • Často používaným materiálem pro výplň skleníků je klasické zahradnické sklo nebo tvrzené bezpečnostní sklo s výbornými fyzikálními a chemickými vlastnostmi, díky kterým dokáže odolávat prasknutí i nepříznivým vlivům extrémních veder i mrazivé zimy. Rostlinkám pomáhá vytvářet ideální klima pro podporu zdravého růstu. Obě strany výplně mohou být vyrobeny z hladkého skla nebo jedna strana může být zvrásněná, což zajistí rovnoměrný rozptyl dopadajících slunečních paprsků a ochranu plodů a listů před spálením. Vzhledem k váze a robustnosti skla je při stavbě skleníku nezbytné použití stabilní a pevné konstrukce.

  • V současnosti se velké oblibě těší hlavně výplně skleníků vyrobené z polykarbonátu, který se vyznačuje prvotřídními tepelně – izolačními vlastnostmi, udržováním nahromaděného tepla, dlouhou životností, vysokou propustností světla až 80%, brilantní odolností vůči krupobití, extrémním teplotním změnám i bohaté nadílce sněhu. Při použití polykarbonátu se nevyžaduje montáž těžké konstrukce a ani pevných základů. Tato výplň bývá často ošetřena speciální UV vrstvou, která chrání rostliny před škodlivým zářením a žloutnutím a zároveň představuje i jedinečnou ochranu polykarbonátu před křehnutím.

Způsob větrání

Větrání skleníků je zajištěno pomocí  dveří s jedním křídlem nebo kvalitnějších dvoudveřových modelů, které jsou v polovině předělené. Horní část vám perfektně poslouží pro ventilaci. Ale aby bylo odvětrávání co nejefektivněji, je důležité, aby do pláště skleníku byly zabudovány střešní okna. V nabídce najdete typy s manuálním nebo fantastickým automatickým otevíráním. Automatický způsob pracuje na principu tepelné roztažnosti, což znamená, že při zvýšení teploty se okno otevírá a při jejím poklesu se automaticky samo zavírá.