Ve čtvrtek si stromky neobjednávejte

Alespoň ne přes internet z nějakého shopu. A určitě ne, když je na víkend hlášena předpověď počasí teplo a slunečno. A už vůbec ne, pokud máte rádi svou zahradu, těšíte se na nové ovocné stromky a nechcete je trápit dříve, než je zasadíte do zahrady. A tato rada platí nejen pro sazenice ovocných stromů, ale i pro keře a květiny. Zkrátka si neobjednávejte živé rostliny ze shopu ve čtvrtek.

Mohly by vám je totiž poslat hned na druhý den, tedy co nejdříve, tak jak se posílají fotoaparáty, nářadí do domácí dílny nebo jakékoli jiné zboží. Prodejci sazenic v eshopech myslí totiž v první řadě na sebe. Okamžitě zabalit, expedovat.

A když objednávku přes internet vytvoříte ve čtvrtek, v pátek vám vaše vysněné sazenice zabalí, zavolají kurýra, ten si je odpoledne vyzvedne a odveze do skladu.

A tam počkají do neděle večera, kdy pokračuje expedice všech balíků. A v pondělí vám zavolá váš kurýr, že má pro vás zásilku. Suchých stromků.

Prostokořenné sazenice by měly být venku ze země co nejkratší dobu. Ale ani rostlinky v malém květináči nemusí dobře snášet víkend na cestě. Když se půda odděluje od květináče, je už dávno suchá. Předpokládat, že prodejce sazenic stromů nepošle balíček v pátek odpoledne, ale nechá rostliny u sebe v optimálních podmínkách a odešle ho až v pondělí (vždyť i on si zaslouží volnou neděli) asi nemůžeme.

Proto doporučuji každému, kdo dělá objednávku koncem týdne nebo objednává rostliny, které ještě nejsou na skladě, aby učinil v objednávce poznámku „Neposílat v pátek“. Maximálně tak zkrátíte dobu, kdy jsou kořeny mimo půdy a zvýšíte šance na zakořenění stromku ve vaší zahradě. Samozřejmě za předpokladu, kdy obchodník nezabalí balíček v pátek ráno a takto ho nechá čekat na kurýra do pondělí…

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..