web analytics
Pro 232013
 

Jistě jste i vy zachytili zprávy, které nás informují o tom, jak banánové plantáže zachvátila pohroma. Decimuje je a ohrožuje dostatek banánů na našem trhu. Zlé jazyky dokonce tvrdí, že se zopakuje situace před rokem 1989, kdy se na banány stály fronty před prodejnami ovoce a zeleniny. Hrozí reálné nedostatek banánů a zvýšení jejich ceny a jak nás to může postihnout?

 

 
U nás se odjakživa dobře dařilo ovoci. Rané i podzimní odrůdy jablek, hrušek různých velikostí a chutí, kvanta švestek ke konzumaci, povidla či zkapalňování, třešně, višně, broskve a meruňky a mnohé jiné. Takže obávat se nedostatku vitamínů, vlákniny a přírodního ovocného cukru opravdu nemusíme. Takže jako zdroj těchto látek je banán pro nás zcela nepodstatný a opravdu slouží jen na zpestření chutě. Takže není absolutně žádný důvod ke konzumaci velkého množství banánů, není to pro nás nezbytná potravina.

Co postihlo banány ?

Banánové plantáže postihly najednou dvě zkázy. Zatímco asijské trpí houbovitým onemocněním, tak středoamerické zase na parazita v plodu. A jelikož se banány obírají ještě nezralé, zelené, a nechávají se „dozrávat“ během transportu k nám, tak se projevy napadení mohou projevit až u nás. Nebo v nás. Exotickou chorobu tak můžete dostat i bez toho, že byste vytáhli paty z domu.

Ekonomicky to znamená pro producenty výrazné ztráty, ohrožení jejich zisků. Pro nás to znamená, že konečně snad vezmeme na milost naše domácí ovoce, které dozrálo na stromě za pomoci slunečních paprsků, a má skvělou chuť i vůni. O vitamínech ani nemluvím. Možná zkrachuje pár pěstitelů a velkoobchodníků kdesi daleko, ale kdo litoval nás, když naše fabriky se stěhovali na Ukrajinu nebo do Rumunska a naši lidé přišli o práci?

jablko z naší zahrady

jablko z naší zahrady

Snížení objemu přepravy loděmi a kamióny může mít příznivý vliv na kvalitu vzduchu, který všichni dýcháme a zvýšení poptávky po domácím ovoci zase může zlepšit ekonomickou situaci naší země. Stačí si jen při nákupu v hypermarketu vybrat ze dvou jablek to, které bylo vypěstováno u nás a ne v Itálii či Maroku.

Nebo zase začít věnovat čas své zahradě a svému ovocnému sadu. Možná nám jen takto Příroda dává najevo, že se vyplatí vrátit ke svým kořenům.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..