Jak pěstovat bylinky?

Do každé kuchyně neodmyslitelně patří také bylinky, které mají zvláštní chuť a vůni. Zlepšují stravitelnost a jsou plné zdraví prospěšných látek. Jaké pěstitelské podmínky vyžadují? Každá bylinka potřebuje slunné stanoviště, dobrou propustnou hlinitou písčitou půdu, a zálivku.

Jaké bylinky jsou ty nejpoužívanější a nejoblíbenější?

Jednou z nejoblíbenějších bylinek je bazalka. Když si jdete koupit bazalku, musíte si rozmyslet, jestli chcete bazalku na spotřebu, nebo ji chcete pěstovat na záhonku. V případě, že chcete bazalku rovnou spotřebovat, tak ji můžete koupit v obchodě s potravinami. Pokud ji chcete pěstovat, tak si kupte bazalku nižší, která se většinou vyrábí v zahradnických centrech, kterou si po zakoupení dopěstujete na záhoně. Tato bazalka potom vyžaduje slunné stanoviště, kvalitní půdu a vydatné zalévání. Bazalka je na pěstování nenáročná, ale dejte pozor na jarní či podzimní mrazíky. Kritická teplota je pro ni 5 stupňů Celsia, pak už rostlina uvadá a hyne. Jedná se o jednoletou rostlinu, takže ji každý rok musíte vysévat.

 

 

Další z oblíbených rostlin je majoránka, kterou je taktéž vhodné umístit na slunné místo. Špatně snáší větrné polohy, je náchylná na přemokření, což znamená, že s ní musíte zacházet tak, aby měla dostatečné množství zálivky, ale aby také nebyla přelitá. Majoránka se používá jak usušená, tak i v čerstvém stavu.

 

A jak správně pěstovat oregano? Tato bylina pochází z Řecka, ale u nás se těší velkým úspěchům. Oregano je nenáročné, vyžaduje písčitou půdu, samo roste, nemusíte se o nic starat. Lístky oregana se používají k přípravě salátů, na pizzu, na ochucení masa.

 

Mezi trvalky patří tymián. Pokud je mírná zima, tak dobře zakořeněný tymián dokáže přezimovat. Skvěle se hodí k dochucení pokrmů, hlavně masa a ryb. Usušený tymián si můžete připravit jako čaj, který je vhodný na uvolnění dýchacích cest.

 

Pokud nemáte zahrádku, můžete si vypěstovat čerstvé bylinky za oknem květináči nebo v truhlíku. Můžete je využít nejen k dochucení jídel, ale také pro zdraví a krásu.