Nůžky na bylinky a jiné

Minimalisté si jistě vystačí s málem, my ostatní máme rádi, když máme na každou činnost vhodné nástroje a pomůcky. Jako potvrzení stačí letmý pohled do kuchyně, na všechny ty misky a talířky, hrnce a hrnečky, vařečky, míchačky, naběračky a nože. Správné kuchařky rozlišují nádobí na sladké a slané potraviny, rozlišují nože na maso, zeleninu a sýry. Jaké další pomůcky do domácnosti se nám hodí a kde je sehnat?

Rádi si připravujete bylinkové čaje z vlastních zdrojů? Léčivky se dají nasbírat na loukách nebo pěstovat na zahrádce, dokonce i na balkonech paneláků. Lahodné čaje připravíte z čerstvě nasbíraných listů a květů, ale častěji se bylinky suší a nápoje z nich pijí v případě potřeby nebo v zimních měsících. Nastříhání bylinek ulehčí nůžky na bylinky s vícenásobným ostřím. Skvěle se hodí třeba i na pažitku, když si jí chcete ochutit a ozdobit kváskový chléb s pomazánkou.

nuzkynabilynky

Správně ochucená jídla lépe chutnají, to není pro hospodyňky žádné tajemství. Proto na žádném stole nesmí chybět sada mlýnků na koření a sůl. Protože jen čerstvě namleté koření má to správné aróma a chuť a v mlýnku na sůl se nemusíte bát, že sůl ztuhne. Šikovné mlýnky ze skla, kovu a keramiky umožní správné dávkovaní přísad a samozřejmě se dají mýt v myčce na nádobí.

Pod pojmem „koření“ si nemusíme představovat jen exotické zboží s ostrou chutí. I v našem podnebí se vyskytují rostliny, kterých listy dodají jídlu zajímavou chuť a navíc působí blahodárně i na trávení. Majoránku, tymián nebo saturejku či bazalku nebo i dobromysl, známou jako oregano, koupíte v malých květináčích v některých supermarketech. Můžete je sestříhat do připravovaných jídel. Když ale použijete jen některé lístky a květináče postavíte na parapet okna a nezapomenete včas zalévat, získáte čerstvé bylinky pro každé jídlo. Lépe je ale přesadit je do větších truhlíků s více substrátu, bude se jim dařit lépe a budou bujnější.

Majoránka je jednoletka, stejné jako bazalka. Ostatní zmiňované rostliny jsou trvalky a můžete je pěstovat i v zahrádce. Oblíbené bylinkové spirály kombinují užitečné a okrasné rostliny na jednom místě. Skalka nejen optický zvýší bylinkový záhon, ale postará se i o odvod přebytečné vody do země. A kámen, použitý na skalku, přes den přijímá sluneční teplo a později ho uvolňuje do záhonu. Tím vytváří pro bylinky optimální prostředí.

K zdravému životnímu stylu patří nejen vyvážená strava a dostatek pohybu, ale také minimalizace času stráveného opakovanými pravidelnými činnostmi. Se správnými pomůckami do domácnosti získáte čistou domácnost i dostatek volného času pro sebe a pro svou rodinu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..