Jako malý kluk jsem často jezdíval na prázdniny k babičce na Vysočinu. Kromě setkání s prázdninovými kamarády jsem se těšil na babiččiny buchty se švestkovými povidly a jak budeme spát na starých dřevěných postelích. Bylo to něco jiného, než naše moderní dřevotřískové postele doma. I když byli staré, stále dobře sloužili, nikde nevrzali a vynikala na nich ta struktura pravého dřeva. A nesmrděli, jako ty bukasové.
Dnes už jsem starší a rozdíly mezi nábytkem z masivu a dřevotřísky si uvědomuji daleko více i díky tomu, že jsem měl možnost vidět, jak se pracuje ve velkém dřevokombinátu, kde se dřevo vyrábí z pilin, kde se díly šroubují kladivem, čalounění „šije“ sponkovačkou a jiné šílenosti. Proto když hledám nový kus nábytku, poohlížím se vždy po masivu. Tedy poctivému dřevu, kde je každý kus nábytku vyřezaný z kmene stromu, ne slepený ze zbytků.
Vybíral jsem si nedávno masivní postele a do oka mi padly výrobky rodinné firmy z Čech. Ze zkušeností vím, že v takové firmě se daleko více dbá na kvalitu, je tam daleko užší vztah mezi lidmi a není potřeba příliš manažerů, aby práce byla hotová včas a kvalitně.
A i když tyto postele nevypadají jako ty u babičky, jsou vyrobený poctivě a z poctivého dřeva. Co mě ale překvapilo byl fakt, že se z masivu vyrábějí i postele s úložným prostorem, protože náhradní peřiny nebo polštáře přece jenom potřebujete někam uložit a skříně jsou plné prádla a šatstva, zejména mé drahé polovičky. Ale to jistě sami znáte. Ale u tohoto provedení nemusíte zvedat těžkou bukasovou část, jen si jednoduše vyjedete šufle pod postelí a zase ho zasunete.
I když už k babičce dávno nejezdím, dřevěné postele mají pro mne stejné kouzlo a doufám, že až za pár let začnou k nám jezdit naše vnoučata, taky si oblíbí spaní v poctivé dřevěné posteli z masivu, tak jako já v jejich letech.
Komentáře