Bylinky ze zahrady i přírody

Když opustíme své příbytky a vyjdeme si ven, překvapí nás zejména v létě a na podzim pestrobarevnost přírody kolem nás. Tento kontrast je o to silnější, v čím větším sídle bydlíme. I proto mnoho obyvatel míst stále lpí na malých zahrádkách na okrajích měst. Je to jejich soukromý malý kousek přírody. A ne všichni pěstují ovoce a zeleninu.

Barevná krása květin na loukách ale není samoúčelná. Každá z těch rostlin má svůj význam. A tím nemyslím jen nešťastné rozdělení na plevele a květiny. Nic v přírodě není zbytečné, nic není jen na škodu. Rostliny hojně se vyskytující v přírodě i v zahradách bez našeho přičinění mohou být užitečné. Ve škole nás učí, že slouží včelám jako zdroj nektaru a pylu pro med. Ale to není všechno. Mezi lidmi je známo, že kopřiva je surovinou pro přírodní postřiky proti škůdcům na stromech nebo jako aktivátor kompostu. Ba známe i její účinky na vlasy. A začíná se přidávat do jarních salátů, podobně jako listy pampelišky, kterou často někteří zahrádkáři tak úpěnlivě kynoží ve svých trávnících.

V našem okolí často roste tolik různých květin a bylin, že bychom z nich vytvořili celý herbář bylinek. Tedy sbírku rostlin i s popisem jejich účinků a využitelných částí a kdy se sbírají. Protože rostliny a výtažky z nich ve formě prášku, výluhu nebo macerátu v lihu dokáží ovlivňovat zdraví člověka. Čaj proti nachlazení nebo urologický čaj nebo čaj proti bolestem hlavy si sice můžeme koupit v lékárně, ale proč si ho nepřipravit doma?

bylinkový čaj

Ze začátku se stačí naučit rozpoznávat některé bylinky, které rostou v naší blízkosti. Pomůže nám herbář bylinek online ať už v mobilu přímo na louce nebo doma po návratu z procházky. Časem přijdete na to, že sedmikrásky jsou jedlé, podběl léčivý nebo i jitrocel že vám pomůže svým listem na poraněnou pokožku. Že ve vaší zahradě a v jejím okolí vám roste celá přírodní lékárna. Před takovými dvěma sty lety lidé ani jiné neměli, neexistovaly. A přece se úspěšně léčili.

Poznejte s pomocí herbáře pestrobarevnou přírodu kolem sebe a její skutečné poslání.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..