web analytics
Kvě 062013
 

Balkonová rajčata patří na balkon. To je jasné. Může se však stát, že při pěstování vlastních sazenic ze semínka máte najednou tolik sazenic, že ​​nevíte kam s nimi. Na balkon se vejde možná deset a co s ostatními? Vyhodit do kompostu? Věčná škoda! Zkuste je vysadit do zahrady jako já.

Moje balkónová rajčata jsou pěstovány již někdy od ledna. Po krátkém čase bylo jasné, že se jim zjevně daří. Vyklíčila snad všechny semínka a při přesazování jsem stála před rozhodnutím, kam s nimi. Protože na mém balkoně mají místo nejen rajčata, ale i jahody, sundevilla a letos ještě i dva truhlíky petunek, šestnáct sazenic balkónových rajčat mi zůstalo v kelímcích od jogurtu.

Nebyli sice nijak zvlášť vysoké, ale byly krásné zelené a zdravé. Bylo mi jich líto jen tak je vyhodit a proto jsem se rozhodla, že je vysadím do zahrady.

Místo pro balkónová rajčata

Moje zahrada, jak už možná mnozí víte, je spíše okrasná, než užitková. Užitek přinášejí jen ovocné stromy, keře a zahradní jahody. Zbylá část je jakýsi trávník a „skládka kamenů“, jak ji nazval můj soused. Volné záhony moc nemám. A už vůbec ne na takové množství rajčat. Ale řešení, kam s přebytečnými balkónovými rajčaty, jsem přece jen našla. Vysadila jsem je pod mladé ovocné stromky.

 ochrana balkónových rajčat

ochrana balkónových rajčat

Mladá jabloň, letos ještě bez úrody, a mladá Aprimira, také ještě nepříliš košatá, poskytly mým rajčatům útočiště. A jelikož balkónové rajčata nezaberou mnoho místa ani když už přinášejí úrodu, vešlo se mi pod stromky sazenic více. Pod jablonku osm a pod aprimiru šest. Jedna ještě skončila pod mladou, asi dvouletou švestkou.

 vitální balkonové rajče

vitální balkonové rajče

balkónové rajčata pod stromem

balkónové rajčata pod stromem

Ochrana balkónových rajčat

Když jsem rajčata do zahrady vysazovala, bylo sucho a ráno ještě chladno. Bála jsem se i přízemních mrazíků, které by mladým sazeničkám mohly ublížit. Jako ochranu jsem proto použila PET lahve. Dno jsem odřízla a víčko odšroubovala. Takto připravenou láhev jsem pak nasadila na čerstvě vysazené rajčata.

Přestože jsem měla trošku obavy, jak budou sazeničky snášet tento můj experiment, zjevně jsem jim ulahodila. Netrvalo ani týden a rajčata zaplnily celý objem lahve. Netrpěli nedostatkem vody, ani přebytkem slunce. Právě naopak. Byli silné a životaschopné. A tak jsem z nich dnes „plastovou ochranu“ odstranila.

rajčata už bez ochrany

rajčata už bez ochrany

Vypadají nádherně, co říkáte?

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..