Konec sezóny balkónových rajčat

Ještě před pár dny to vypadalo na krásné babí léto. Moje balkonová rajčata si stále vesele vegetovali. Lístky už měli sice všelijaké, i trochu suché. Ale přesto kvetly i zrály. Náhlé ochlazení a dnešní déšť se sněhem však dali jasně najevo, že jejich sezóna se pomalu, ale jistě končí.

I mi je líto, jen tak je vyhodit, vždyť se snažili po celou sezónu. Ale co už. Život jde dál. Alespoň si uklidím balkon. A konečně budu mít místo i na sušení prádla.

balkónové rajčata

moje balkónová rajčata na konci října

Dnes jsem tedy začala s přemisťováním. Čínskou růži, co celé léto zdobila balkon svými plnými růžovými květy, jsme s dcerou odstěhovali do obýváku a rajčata alespoň blíže ke zdi. Možná ještě nějaký čas vydrží. Pokud by hrozily silné mrazy, nejlepší bude všechny plody posbírat. V kuchyni na okně mají ještě šanci dozrát.

balkónové rajčata v zajetí květin

moje balkónové zátiší v říjnu

Co bude s muškáty, to ještě jasné není. Na přezimování v paneláku není vhodné místo. Po minulé roky jsem je vozila k mámě do rodinného domu. No protože jsou vypěstované ze semínka, všechny jsou růžové. To by ale nebyl ten největší problém. Horší je, že okvětní lístky průběžně opadávají a dělají nepořádek. Mně to přijde jako normální, no mámě se to nelíbí. A tak moje milé muškáty zřejmě skončí v kompostu. Aspoň tam bude dost zelené hmoty. No ne?

 měsíční jahody

Ani během zimy však můj balkon nezůstane prázdný. Letos, jak už víte, jsem vysadila i Měsíční jahody (tak se jmenují). A ty by měly přezimovat venku. Abych jim to usnadnila, obalím truhlíky do mé oblíbené bublinkové fólie. Měly by tak mít zabezpečenou dostatečnou izolaci a ochranu před silnými mrazy. Nesmím ale zapomenout je občas i polít. Hlavně, když nebude mrznout. Neboť se může stát, že rostliny v zimě sice nezmrznou, ale vyschnou. Na to je třeba dát pozor.

Vyplatí se balkónové rajčata?

Určitě ano. Když se tak podívám zpětně, nemám nejmenší důvod litovat, že jsem si je vysadila. Mých deset rostlin nám dalo takovou úrodu, že jsme v sezoně vůbec rajčata nekupovali. Plody byly sice malé, ale bylo jich opravdu dost. O chuti, vůni a barvě ani nemluvím. A bez zbytečné chemie. Navíc byly i pěknou dekorací našeho balkonu. A to vše při minimálních nákladech. Jen balíček semen, trochu zeminy, trochu přírodního hnojiva (Guáno) a vody.

Už teď se těším na příští rok, kdy si balkónové rajčata vysadím znovu. A co vy?

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..