Boj s kilogramy: Nemusíme přibrat ani během Vánoc

Blížící se Vánoce znamenají pro mnoho z nás také hrozbu v podobě přibývajících kilogramů. Jak si užít svátky, moci ochutnat pochoutky, na které jsme se celý rok těšili a přitom nepřibrat? Ačkoli se to na první pohled zdá jako neřešitelný problém, nějaká cesta, jak vše zvládnout se ctí, se přece jenom najde.

 

 

Vánoční stres nás připoutá k ledničce

Právě nadcházející svátky mohou pro naši hmotnost a zdraví znamenat nebezpečí. Ono se řekne, přiberu jeden, dva kilogramy a bude všechno v pořádku. Jenže jeden či dva kilogramy rok co rok, to už je za pět let deset kilogramů a naše postava rázem vypadá úplně jinak. Také náš organismus se snaží vytvářet tukové zásoby, aby úspěšně přežil nastávající zimu. Jak s tím bojovat, když jsme líní a podzimní a zimní deprese řešíme jednoduše, a sice dalším nášupem sacharidů v podobě čokolád a jiných laskominek? I stres předvánočního období, kdy se všichni snaží dohnat, co za celý rok zameškali, moc nepřidá našemu předsevzetí žít zdravě. Zase jako už tolikrát končíme u ledničky, kterou vyjídáme, abychom získali duševní pohodu. Jak předcházet vánočnímu stresu, abychom nedopadli jako otesánci?

svátky

Mlsejte zdravě

Budete-li se řídit některými preventivními opatřeními, jste na dobré cestě, jak se dobrat úspěchu. Omezujte tuky v jídle. Když začnete s novým režimem omezujícím tuky v potravě ještě před Vánocemi, budete mít reálnou šanci, že si ho udržíte i během nich. Nejhorší je nechávat všechno na období až po Vánocích, na Nový rok. Krásná předsevzetí obvykle mívají jepičí trvání. Ta, která se překulila už ze starého roku, mají větší naději na životnost. Máte-li chuť mlsat, místo čokolády a kalorických cukrovinek sáhněte po sušeném ovoci nebo oříšcích. I ze sušeného ovoce se dá vykouzlit dobré cukroví, které náš metabolismus zdaleka tolik nezatíží. Nezapomeňte, že zkonzumovat na Štědrý den kilo smaženého kapra s tučným majonézovým salátem není vaše povinnost. Je to hloupost. Jezte střídmě a pamatujte, že si klidně můžete dopřát vařenou variantu ryby s bramborem, nebo když už salát, potom místo tučné majonézy zvolit jogurt. Dokonce i mlsání u televize může vypadat zdravě. Místo smažených bramborových lupínků si vyberte třeba banánové chipsy.

Na silvestrovských chlebíčcích potom vynechte saláty. Kombinace zeleniny, sýrů a dietní šunky může být stejně chutná, jde jenom o to, umět vše chutně upravit a naservírovat.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..