Sedmikrásky v celé zahradě

Sedmikrásky jsou malé drobné kvítky, které začínají kvést brzy na jaře. Někteří lidé je považují za plevel v trávníku, někteří využívají jejich léčivé vlastnosti. Často je najdete na přírodních loukách. V trávníku na zahradě u nás dlouhá léta nebyla. Dokonce i po pokusu vysadit ji poté, co Olince darovala jeden trs kamarádka, se v zahradě sedmikrásky neobjevily. Dnes se můžeme kochat jejich krásou celý den v celé zahradě.
 


Když jsme koupili zahradu, měli jsme plány, jak ji přebudujeme, či spíše vybudujeme od nova. Po dlouhých letech, co ji spásali ovce, jsme kromě trávy a jedné staré jabloně v ní nic neměli. Rozvrhli jsme umístění stromů a ovocných keřů, vybrali místo pro zeleninové záhony. Vlastně jsme zakládali novou zahradu na zelené louce. Doslova.

sedmikrasky

Jaké bylo naše překvapení, když zelená louka postupem času začala získávat na barevnosti. Objevovaly se v ní postupně různé květiny a mezi nimi i sedmikrásky, které má Olinka tak ráda a které jí chyběly ve staré zahradě. Sice se v ní nakonec sedmikráska objevila, ale nyní jich má plnou louku. Dokonce se nám ani moc nechtělo sekat trávu, abychom všechnu tu nádheru nezničili.

sedmikráska v mém trávníku

Nakonec jsme trávník samozřejmě posekat museli. Udělal jsem to ale tak, že jsem nechal kolem stromků trochu trávy a vyrobil jsem i několik neposečených ostrůvků, plných sedmikrásek, kopretin a lucerky. Protože kromě rostlin máme zahradu plnou hmyzu, čmeláků a motýlů a nechtěl jsem je v průběhu dne připravit o jejich útočiště.

Sekání trávníku jsem si rozložil na několik dní a místa kolem plotů a keřů si nechal až na konec. Pro létající hmyz to pak nebyl tak velký šok a ostatní plochy se z kosení postupně vzpamatovaly. A léčivé sedmikrásky náš trávník zkrášlují stále. Věděli jste, že jejich květy jsou jedlé? Stačí se projít po zahradě a sem tam si z bohaté úrody štípnout nějaký kvítek a sníst ho. Teď jich máme opravdu požehnaně.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..