Zahrádkář musí myslet na svou úrodu s předstihem. Zejména u zeleniny, což jsou z botanického hlediska jednoleté rostliny, se jedná o pravidelně se opakující činnosti, na které nesmíme zapomenout dělat je v optimálním čase. K takovým pracím patří i výsev semen. V úvahu musíme brát dobu klíčení a potřebný čas na růst až do výsadbové velikosti. Pokud nechcete být odkázáni na nákup sazenic zeleniny na tržištích, neměli byste zapomínat vysít zeleninu ve správném čase.
Rajčatům trvá zhruba dva měsíce od vyklíčení po růst do velikosti, vhodné pro vysazení do záhonů. A jelikož se zeleninu vyplatí vysazovat až po zmrzlých, tedy po mrazících v polovině května, vychází ideální čas na výsev semen rajčat na polovinu března. Samozřejmě, že pokud pěstujete zeleninu na severu Čech, můžete si týden a možná i dva ještě přidat a vysévat až koncem měsíce.
Klíčení a růst sazenic urychlí, pokud máte k dispozici skleník. Takovou výsadou disponují zejména rodinné domy na venkově. Pak i papriky můžete vysévat ještě v březnu, ať už proto, že se vám lednový výsev nevydařil nebo prostě proto, že růst ve skleníku je rychlejší.
Spolu s rajčaty vyséváme v březnu okurky a dýně, u nás hokaido. V posledním období se rozšířily i divoké rajčata, tak pár semen zasejeme i z této typ osobnosti. Pokud jste ale divoké rajčata už pěstovali v zahradě, je velmi pravděpodobné, že se vám začátkem jara objeví v zahradě jejich sazenice samy od sebe. Semena z přirozeného výsevu vydrží i tuhé mrazy kolem -20 ° C a na jaře je spíše problém korigovat množství sazenic. Buď je přesaďte na vhodné místo nebo při velkém počtu jednoduše zlikvidujte. Samozřejmě v kompostu.
Vlastní zeleninu si můžete vypěstovat i tehdy, když nemáte svou zahradu. Dostat koupit semena keříkových odrůd, vhodných pro pěstování na balkónech. Jednoduše namísto okrasných letniček pěstujte chutnou zeleninu, která svou barevností nezaostává za květy. Při stejných nákladech a stejné péče budete mít doma jedlý balkon.
Komentáře