Jak „vrtat“ bez vrtačky

Nedávno zde byl publikován článek o výrobě naklíčovací nádoby doma. Tento týden jsem v televizi zahlédl program, kde podobným postupem vyráběly kropítka. Zatímco můj postup manželky pochválí, při použití návodu z TV vám hrozí od manželky „tichá domácnost“. Minimálně. O co jde?


Ne každý má doma vrtačku, ačkoli cena těch akumulátorových, lehkých a vždy po ruce, není vysoká, pokud je nekupujete ve značkové prodejně a nepotřebujete na každodenní práci. A na občasnou díru v plastu ji ani nepotřebujete. Při výrobě naklíčovací nádoby z prázdné dvoulitrové PET láhve od minerálky jsem použil „co dům dal“.

Hřebík nebo jiný ocelový hrot jsem uchopil do kleští „kombinaček“, nahřál na hořáku plynového sporáku a „vyvrtal“ či spíše vypálil dírku do PET láhve. To, jak hluboko zahřátý hrot zatlačíte do láhve určuje, jaký průměr bude mít dírka. Zároveň při vypalování nevznikají piliny, které by vám padaly na zem a za které by vás manželka v kuchyni jistě nepochválila. Nakonec horký hrot nechám vychladnout na litinové plotně sporáku nebo prostě ochladím pod proudem studené vody.

hrot V TV programu radili „domácímu kutilovi“, aby si od manželky „půjčil“ jehly na šití a ohříval je nad plamenem čajové svíčky. Tento plamen je výrazně chladnější, než plamen plynového hořáku, a taky slušně kouří. Pokud chcete, aby si manželka „všimla“, že jste se snažil a byl doma užitečný, skvělý postup. Když však bude chtít tu jehlu použít na šití silnějšího materiálu a špinavý hrot se jí bude ohýbat, vzpomene si na vaši šikovnost a užitečnost znovu.

Používat jehly na malé dírky rozhodně není špatný nápad. Špatné je na tom půjčovat si tyto jehly od manželky a pak jí je vracet zpět. Takže navrhuji vyprosit si pár jehel, pokud je kupovala v sadě nebo má více kousků, a používat je výhradně na „technické“ účely. Vyhnete se tak situaci, kdy bude vaše snaha po zásluze potrestána a naopak, možná se vám ujde z nějakého manželčina zdravého a chutného koláče za příspěvek do domácnosti.

Stejným způsobem můžete „vyvrtat“ i dírky do plastových květináčů, truhlíků či věder. Metoda je tak jednoduchá a lehká, že ji zvládnou i méně zdatné ženy, které již nebaví čekat, dokud jejich manžel bude „mít čas“.

Jeden komentář u “Jak „vrtat“ bez vrtačky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..