Opět nebudeme kupovat dárky

Valí se na nás ze všech stran, útočí z každého koutu. Co? Reklama na svátky klidu. Nemůžete si jít koupit chléb, abyste se nepotýkali o Vánoční dekorace, nemůžete otevřít nějaký magazín, aby vás neobtěžoval nabídkou věcí, které musíte mít! Odevšad je slyšet jen jediné: Kupujte Vánoční dárky, kupujte, i na splátky! Jak dobře, že se toto davové šílenství mě ani mé rodiny už netýká.

Každý rozumný člověk dříve či později zjistí na konci roku dvě věci. Tou první je skutečnost, že mu dá strašně hodně práce vymyslet, co by komu ze své rodiny či přátel koupil, aby to nebyla totální hovadina a aby ho tyto nákupy nezruinovaly a opravdu si nemusel brát půjčku jen proto, aby dodržel nějakou pochybnou novodobou tradici. A druhé zjištění se týká toho, že má problém přijmout nesmysly, které mou mu stejně „postižení“ koupili, aby dodržely tentýž nesmyslný zvyk, který trápí i jeho.

A tak v době, kdy obchodníci útočí na naše peněženky, současně vykřikují „Oslavte svátky klidu“. Jaký klid, když nás otravujete nesmyslnými reklamami na zbytečné věci, které nepotřebuje ani obdarovaný ani dárce? Naštěstí se umím tomuto schizofrennímu chaosu účinně vyhnout, protože neposlouchám rádio, v televizi se dívám jen sportovní, naučné a dokumentární pořady a nečtu ani pletňavé časopisy. A nenakupují každý den.

Vánoce nejsou o kupování dárků

Před lety jsme si v rámci rodiny řekli, že nás tento chaos unavuje a otravuje a pokud neumíme vystoupit z republiky, vystoupíme alespoň z tohoto reklamního bordelu. Zavedli jsme bezdárkové Vánoce. A skutečně prožíváme volné dny plné klidu a sem tam se ušklíbnu nad nesmyslností těch, kteří ještě neprocitli a pobíhají po ulicích a po obchodech a odfajfkují na pomyslném seznamu, koho už „vybavili“. Nechtěl bych být na takovém seznamu…

Hmotné věci si kupujeme, když je potřebujeme nebo když je to výhodné. Pro nás, ne pro obchodníky. Neskladujeme nesmysly jen proto, že nám je někdo daroval. Čas, který takto ušetříme, věnujeme těm, kteří od nás dárky nedostanou. Dostanou naši lásku a pozornost. Jsme spolu a užíváme si svátky klidu. Skutečné svátky a skutečný klid.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..