A máme po ptákách

Minimálně tedy po informacích o ptácích, minimálně těch užitkových. Ale i o jiných užitečných a doma chovaných tvorech. Zkrátka informace nejsou, zmizely. Ztratily se bez náhrady. Jestli jste byli zvyklí hledat pomoc a radu na českém internetovém serveru iFauna.cz, máte stejně jako já smůlu. Nic tady nenajdete.


Jistá švédská společnost, zabývající se inzercí domácích miláčků na internetu se rozhodla expandovat a prý až v deseti krajinách nakoupila největší internetové servery s touto tematikou. V Čechách to „postihlo“ právě server iFauna.cz, který se zabýval všemi možnými druhy živočichů a lidé na těchto stránkách mohli najít nejen odborné a zajímavé články na všechna možná témata, které chovatele zajímají, ale i bohatou a dlouhé roky provozovanou diskusi, hotovou studnici informací.

Nebudu skrývat, že i pro mne to byla první volba, když jsem se začínal aktivně zajímat o domácí chov slepic a důkladně jsem přečetl téměř vše, co se chovu, péče, hygieny a zdraví slepic týče, i když mám za sebou dekádu působení v mezinárodním drůbežářském holdingu, pravda v jiné pozici, než je chov.

Mám výhodu dobré paměti, ale když jsem minulý týden hledal další informaci, a google.com mě odkázal na iFauna.cz, překvapilo mě, že namísto diskuse se mi otevřela hlavní stránka. Zkusil jsem hledání na webu, ale nic. Ručně jsem proklikal kategorie, ale diskusi jsem nenašel. A stránka vypadala úplně jinak, jako na ukázkách v google a jinak, než jsem si ji pamatoval.

Dohledal jsem si potřebnou informaci jinde a vrátil se k iFauně. Zakrátko jsem narazil na články, které popisovali současný stav. Zkrátka původní majitel zřejmě dostal nabídku, která se neodmítá a prodal. A nový majitel zrušil diskuse, protože jsou prý náročné na personál a techniku, zrušil téměř všechny rubriky a už si můžete jen koupit kočku, psa a papouška, anebo si je adoptovat z útulků. A to se sem dostanou jen nabídky „ověřených a kvalitních“ prodejců, tedy rozuměj takových, co si to mohou dovolit a tedy draze prodávají. Eufeministické řeči zabírají možná jen na vymyté mozky.

Diskutující na webech připomínají, že iFauna byla trochu jiná, než ostatní zahraniční weby, kde k inzerci byla přidaná nevýznamná diskuse. iFauna.cz byla především bohatá a odborná diskuse, kde byla i nevýznamná inzerce. Takže téměř všichni předpovídají po takovémto razantním zásahu brzký úplný konec webu iFauna.cz

Snad by jsem si to možná z vrozené škodolibosti i přál, ale myslím, že nemají pravdu. Nový majitel má zřejmě jasnou koncepci a plán, ví jak a co bude protlačovat přes svůj inzertní systém, jaké nabídky jakých firem a hlavně jaké myšlenky bude protlačovat a vydávat je za většinové. Globalizace je svině a většina lidí nepřemýšlí.

Všechno je na webu. Tak jsme si zvykli a zejména mladí jsou tak naučeni. A co není na internetu, neexistuje. Takže teď už neexistují jednoduché, účinné a fungující rady, jak chovat slepice, starat se o ně, jak řešit choroby a parazity, jakou zvolit podestýlku, jak namíchat vhodné krmivo, jak odchovat vlastní kuřátka. A stejně tak o indických běžcích, husách, prasátkách, ovečkách… tak ucelené informace a rady už nenajdete na jednom místě. Byly smazané.

Co budou chudáci noví zájemci teď dělat? Drůbežáři a chovatelé ovcí nic, pejskaři a kočkaři, papouškáři si odteď budou moct přečíst spousty nových článků, které jim redakce připraví. A bývalí zasloužilí diskutéři budou mlčky jen kroutit hlavou, co za rady (dobrá rada stojí groš, přípravek z ní kupu peněz) dostávají. A lidé, kteří nevědí, neumí ani posoudit adekvátnost rady. Je to jako u zdravé výživy. A lidé jen přibírají…

Před lety jsem připomenul, že likvidací továren na textil a obuv se u nás zlikvidovala nejen produkce, ale i produkční schopnost, zničením strojů, úmrtím lidí, kteří je uměli ovládat a opravovat. A že stejný útok na produkční schopnost nás čeká i v potravinářství a později v drobnochovu a zahradničení… Velké firmy protlačují dovozová osiva F1, hybridní slepice a malí doma si neumí nejen semena ze zeleniny připravit, ale ani jen sazenice vypěstovat a o odchovu kuřátek kvočnou nechtějí ani slyšet. Staří zemřou, mladí nic neznají a přečíst si už pomalu nebudou mít kde, jedině snad za peníze… Tedy malé weby existovat budou, ale i Google má rád velké, bez ohledu na kvalitu, protože ji neumí posoudit.

Zatím fungují servery, archivující internetové stránky. A archiv diskuse iFauna.cz je ještě stále dostupný. Takže sice trochu komplikovaněji, ale dají se ještě nějaké informace najít.

Mít zdroje a čas, dalo by se odtud vytáhnout všechno a vytvořit novou diskusi na novém serveru. Jenže v tomto právnickém státě by to skončilo průserem a kdoví, jakou smlouvu uzavřeli bývalí a noví majitelé iFauna.cz.

V minulosti už jsem měl „tu čest“, že mi prakticky před očima zmizelo několik serverů, na které jsem přispíval. Naštěstí jsem měl předtuchu, a všechny své odborné příspěvky jsem si okamžitě u sebe ukládal. U jednoho webu jsem tyto své vlastní články použil jako základ svého vlastního webu se stejnou tematikou. To je důvod, proč obšírně nepřispívám ani na jeden odborný (diskusní) server, včetně zahrádkářských. Kdo má skutečný a hluboký zájem, ten se dočte množství detailů na mém webu, jako je i tento. A ten si na něm najde i za několik let to, co ho zaujalo. Bez ohledu na výhodný bakšiš pro někoho anebo politickou nekorektnost mých příspěvků vůči aktuálnímu nastavení společnosti nebo majitelů serveru.

iFauna.cz je pro mnohé mrtvá. Vytvořit nový web není problém, získat kvalitní a hojnou návštěvnost už ano. A prostě zkopírovat staré příspěvky není možné, zejména bez souhlasů jejich autorů. A vybudovat kvalitní odbornou diskusi je běh na dlouhé tratě. I kdyby se to někomu podařilo, staré příspěvky a jejich obsahová hodnota jsou nenávratně pryč. Uvidíme, jak z této velké ztráty pro množství chovatelů v Čechách a na Slovensku budou profitovat menší weby.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..