Už máme i my řetězovou pilu

I když naše zahrada není plnohodnotným hospodářstvím, máme množství různého nářadí a nástrojů. Jednak na samotné pěstování, ale také nářadí, které by se spíše dalo označit jako dílenské, protože si všelijaké přípravky a konstrukce rád vyrábím sám. Nedávno jsme naši výbavu rozšířili o další kus, který na statku nesmí chybět.

Na stříhání a řezání větví při údržbě ovocných stromů nám slouží mnoho různých a různě velkých i tvarovaných malých i velkých pákových nůžek, pil a také jedna akumulátorová pilka na větve. Dlouhá léta jsme s touto výbavou vystačili, ale když nám nedávno praskla jedna větev na jabloni a za pár dní se přidaly další větve, bylo jasné, že na zpracování této kupy dřeva budeme potřebovat něco silnější. Přišel čas koupit motorovou pilu.

Jednu takovou jsme před lety v rodině měli, otec ji koupil krátce před svou smrtí, dlouho si ji neužil. Protože pro nás neměla tehdy žádný význam, prodali jsme ji. Dosud by stála v garáži a kdoví, jak by fungovala. Už máme v zahradě čtyři motorové sekačky a jeden elektroagregát a vůbec mě nelákalo starat se o další spalovací motor a mít další svíčku v rezervě a jednou za čas to zkoušet nastartovat. Pro naše sporadické použití pily v blízkosti domu jsem se rozhodl koupit elektrickou řetězovou pilu. Mimo jiné má oproti benzínové poloviční hmotnost i nižší hlučnost, takže práce by s ní mohla být lehčí.

Z aktuální nabídky v obchodech ve městě i na internetu jsem nakonec objednal elektrickou pilu Hecht 2035 na 230 V. V domě máme tři prodlužovačky pro 3800 W s celkem 65 m a jednu pro 2000 W s 30 m délky, takže se od domu dostanu skoro až k horní bráně. A teď jsem i tak potřeboval řezat větve spadlé z jabloně blízko domu.

Větve jsem řezal elektrickou pilou

Příkon 2 kW a délka lišty 35 cm (efektivně jen 30, protože zbytek je ukrytý v pile) se ukázalo jako ideální pro zpracování padlého stromu a bude stačit i na přípravu palivového dřeva, pokud ho někdy budeme potřebovat, možná tak k vnějšímu grilu. I pro hrubé truhlářské řezání při opravě střechy, která nás brzy čeká, bude dobrá.

Velkou výhodou elektrické řetězové pily je jednoduchá obsluha. Žádné namáhavé startování, žádné míchání paliva, žádné problémy se svíčkou nebo karburátorem či zanesený vzduchový filtr. Pouze vypínač s pojistkou a pila řeže. Navíc náklady na 1 kW z elektrické sítě jsou řádově nižší, než na stejnou energii z benzínu. Nemluvě o kanystru, cestě na benzínku, olej…

S pomocí této pily jsem nařezal hrubé větve raz dva. A zase jsem se něco nového naučil, protože dosud jsem s řetězovou pilou nepracoval. Důležitá je bezpečnost, ale s tím problém nemám, použil jsem ochranné pomůcky, které běžně používám při práci s rozbrušovačkou nebo křovinořezem v těžkých podmínkách.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..