Zásobník vody v půdě

Během delšího období bez deště, nebo na dovolené mnohdy přemýšlíme, jak zajistit balkonovkám i rostlinám v zahradě dostatek vláhy.

Já jsem tento problém vyřešila již před pár lety. Začala jsem využívat služeb „pomocníka v prášku“. Jmenuje se AQUAHOLDER. Je to sypký prášek připomínající dětskou krupici. Stejně bobtná a zahušťuje, ale mnohem výraznější. Dokáže nasát až 400 krát více vody, než sám váží. Následně ji postupně uvolňuje ke kořínkům rostlin.

Co víc tedy potřebujeme k tomu, abychom využili tyto jeho vlastnosti a pomohli tak svým květinky růst a krásně kvést i na horkém letním sluníčku?

Už jen vědět, jakým způsobem s Aquaholderem pracovat.

Já ho používám při každém přesazování pokojových květin, ale i na jaře při vysazování balkonovek. Prášek přimíchám rovnou do substrátu. Na 10 litrů zeminy dávám jednu polévkovou lžíci prášku a důkladně promíchám. Pak už jen květiny zasadím a poliju. Na začátku zalévám víc, aby Aquaholder dobře nasákl vodou. Vytvoří se gel a tím zásoba vody v zemině. Přitom se nemusím bát, že květinu přeliju a kořeny budou stát ve vodě.

Když postupně rostlinky přihnojujeme, nejvíce se mi osvědčilo rozpustné hnojivo nebo rovnou tekuté. Rychle vsakuje do gelu, ale zároveň působí dlouhodobě.

Pokud vysazuji rostlinu s volnými kořeny, nejprve si dám do kbelíku vodu. Množství záleží na velikosti kořenů. Do ní přisypu trošku Aquaholderu, stačí 1 čajová lžička do 1 litru vody. Gel se vytvoří během pár minut. Kořínky pak ponořím na chvíli do tohoto gelu, vyberu a už jen zasadím.

Když kořeny máčet nechci, stačí jamku „pocukrovat“ Aquaholderem a pak klasicky rostlinku zasadit.

Tuto metodu „pocukrování“ využívám i při setí letniček, sázení cibulovin, ale například i při sázení jahod.

Jelikož si Aquaholder tuto schopnost nasávat tekutiny zachovává po dobu 5-10 let, byla by škoda vyhazovat použitou zeminu z truhlíků na podzim do kontejneru. Já ji ještě zužitkuju na zahradě. Za prvé bude dobře sát vodu a za druhé, i když nemá již mnoho živin, vždy je ještě kvalitnější než půda u mě v zahradě.

Tak takto jsem si poradila s nedostatkem vody já. Pokud máte nějaký jiný nápad, sem s ním.sirôtky

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..