
Každý, kdo má i jen malou zahrádku, by si jistě chtěl vypěstovat vlastní ovoce. Základem jsou kvalitní sazenice. A to platí jak u jahod, malin, rybízu a samozřejmě i u ovocných stromků.
Můžeme si koupit již zakořeněné stromky v květináči. Tyto mají výhodu v tom, že je můžeme sázet v průběhu celého roku, kromě období, kdy je půda zmrzlá. Nevýhodou je vyšší cena a omezený výběr odrůd. Máte však téměř 100%-ní jistotu, že stromeček bez problémů zakoření.
Teď na jaře jsou v nabídce levnější takzvané prostokořenné stromky. Při koupi takového stromečku si ale dejte pozor na proschnutí kořenů a na to, že ho musíte vysadit dříve, než začnou rašit listy.
Když jste si už stromeček koupili, co s ním dál?
- V první řadě prohlédneme kořeny. Dlouhé a hrubší zastřihneme tak na 20 až 30 cm. Jakkoliv poškozené odstraníme také.
- Stromeček namočíme na 24 hodin do vody. Mně se osvědčilo přidat do vody ještě Lignohumát. Je to taková hnědá tekutina, samozřejmě přírodního původu. Obsahuje takzvané huminové a fulvové látky. Tyto vznikají rozkladem dřevní hmoty. Stačí pár kapek, dokud nevznikne barva slabého čaje. Toto množství stačí na to, aby stromeček, nebo i jiná sazenice dobře zakořenila. Zároveň je lépe připravena přijímat živiny z následující zálivky a z půdy.
- Do vykopané jámy nalijeme alespoň 10 litrů vody. Necháme vsáknout.
- K mladému stromku dáváme i kolík jako oporu. Ten zatlučeme do země z jižní strany. Stromek bude ze severní, protože když na jaře zasvítí silné slunce, kolík ho bude chránit před časným prouděním mízy a rizikem zmrznutí při pozdních jarních mrazech.
- Na spodek jámy nasypeme kvalitní zahradnický substrát, trochu „pocukrujeme“ zásobním hnojivem. Může být granulované.
- Vložíme stromeček, přisypeme znovu zahradnický substrát. Aby se zemina dostala lépe mezi kořeny, stromeček můžeme mírně nadzvednout a potřást.
- Nyní můžeme přisypat už zeminu vykopanou z jámy před výsadbou.
- Pozor. Místo roubování musí zůstat nad zemí na šířku dlaně.
- Stromeček přivážeme k opoře.
- Nakonec dobře polijeme, nejlépe vodou, která nám zůstala po namáčení kořenů.
A teď se můžeme těšit, jak bude stromeček růst a možná příští rok už i zarodí.
Komentáře