web analytics
Lis 152017
 

Ani jsme se nenadáli a po létě přicházejí chladnější měsíce. Kromě kratších dní a méně práce v zahradě to znamená, že se musíme teplejší obléknout a v domech pomalu začít topit. Byl jsem zvědavý, jak mají topení vyřešeno naši sousedé a hledal jsem inspiraci do našeho domu, když skončí jeho rekonstrukce.

Staré kotle na uhlí ale i novější plynové pomalu na vesnicích dožívají. Ty první pro vysokou náročnost na obsluhu i dovoz paliva, ty druhé pro vysokou cenu za teplo, která následovala předchozí vlnu dotací a masivní reklamy. Lidé se vracejí k osvědčeným způsobům vytápění a palivu, co na vesnicích představuje dřevo v různých jeho podobách.

V nových rodinných domech hrají prim krbová kamna. Dobře vypadají a dobře topí. Umístěny v jedné místnosti dokážou vytopit téměř celý dům. A dřevo je na vesnicích dostupným a levným palivem, i když nemáte svůj kus lesa. Různé tvary a velikosti dovolují topit krbovými kamny v malých i velkých domech.

Jeden ze sousedů vyřešil topení v domě tak, že předělal krb. Krbové vložky se dají instalovat nejen v novostavbách, ale i ve starších domech. Přední sklo nejen chrání příbytek, ale zejména zvyšuje účinnost krbu a snižuje nároky na množství dřeva. Mně se nejvíce líbí ty v rohovém provedení. Plamen živého ohně dodá domu nejen teplo, ale i atmosféru. Krby oblibují zejména romanticky založené paní domu.

krb

Mě ale zaujaly peletová kamna. Netopí se v nich přímo dřevem, nasekaným z špalků, ale malými lisovanými kousky dřevní hmoty, peletami. A ty si umím zčásti připravit i sám z odřezků větví stromů a vinné révy z naší velké zahrady. Možná i sousedy potěší, že své větvoví nebudou muset odvážet či spalovat, ale já si ho odvezu a zpracuji. Hotové pelety se dají přenášet i v malém množství, takže ani starší osoby se slabší kondicí se nemusí namáhat s těžkými polínky.

Takže když budu finišovat s naší chalupou, své místo v ní mají peletová kamna rezervované.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..