Vyvarujte se těchto dietních chyb

V dnešním článku se dozvíte nejčastější chyby v dietách. V dnešní době je na internetu velké množství informací ohledně diet a málokdo ví, jaké informace jsou fakta a jaké pouze mýty. Firmy využívají cílený marketing k prodeji svých produktů – hubnoucích přípravků, spalovačů tuků, striktních diet apod. Každý, kdo začíná s dietou, hledá nejlehčí a nejrychlejší způsob a tím se často dopouští mnoho chyb, které Vám zkříží cestu k Vaší vysněné postavě. A jakých chyb se vyvarovat?

Nejčastější chyby v dietě

1. Příliš málo jídla

Nejčastěji si lidé nastavují příliš striktní jídelníček a konzumují minimální množství jídla s vidinou hubené postavy. S příliš nízkým příjmem se však také zpomaluje metabolismus a výsledků shozených kilogramů se nedočkáte. Hubnutí je postavené na kalorickém deficitu (kalorický příjem < kalorický výdej), ovšem je vhodné mít kalorický deficit maximálně okolo 200 Kcal. Jsou lidé, kteří v dietě jedí méně jak 1000 kalorií denně, tím tělu nedodají potřebné živiny, minerály ani vitamíny a organismus nemůže správně fungovat a efektivně spalovat tuky.

2. Vynechání sacharidů/tuků

Hned druhou nejčastější chybou je vynechání některé z makroživin, nejčastěji sacharidů či tuků. Ketodieta (nízkosacharidová dieta) může fungovat, není však pro každého. Náš organismus potřebuje všechny tři makroživiny a ve správném poměru, aby fungoval správně. Správný poměr makroživin je individuální, ale doporučuji okolo 40% bílkovin, 40% sacharidů a 30% tuků.

3. Skryté kalorie

Nyní se podíváme na takzvané skryté kalorie. Máte správně nastavený jídelníček včetně správného poměru makroživin, ale k odpolední svačině vypijete jednu kávu s mlékem a cukrem, k večeři skleničku Coca coly a při přípravě zdravých jídel nepoužíváte máslo, ale k dochucení poté kečup. Tohle všechno patří mezi skryté kalorie, které navyšují Vás kalorický příjem (a tělu nedodávají žádné živiny). Vyhýbejte se skrytým kaloriím, které můžou mít za následek minimální úbytek váhy. Co vše patří do skrytých kalorií? Nejčastěji se jedná o slazené nápoje, slazené kávy a čaje, džusy, omáčky a dochucovadla, oleje a másla.

4. Hodiny kardia

Pohyb je důležitý a v dietě hraje svou roli, pravidelná sportovní aktivita Vám opravdu pomůže k Vaší vysněné postavě, vyvarujte se však hodinám kardia. Každý den hodina a více kardia – běhu na páse, na rotopedu a jiné – Vám nepřinese vytvarovanou postavu. Kardio podporuje spalování tuků, není však důležité běhat více jak hodinu. Naše tělo si na každou zátěž/sportovní aktivitu brzy zvykne a přestane na tento kalorický výdej reagovat, proto je dobré měnit intenzitu, délku a také druh sportovních aktivit.

5. Hubnoucí produkty

Posledním zmíněným bodem jsou hubnoucí produkty a nápoje podporující spalování tuků. Ve většině případech se jedná pouze o marketingové tahy, které Vám nejen nepřinesou trvalé výsledky, ale často přinesou také zdravotní problémy. Náš organismus vyžaduje kvalitní stravu – živiny, minerály, vitamíny a fytonutrienty, při měsíční konzumací hubnoucích koktejlů tělu tohle všechno odepřete a zpomalíte si nejen organismus, ale také rozhodíte hormony a způsobíte tělu další potíže. Hubnoucí produkty jsou také velmi finančně náročné, raději investujte do kvalitních potravin.