Krůta – od vidlí po vidličku

Krůta se podává na evropské stoly od 16. století. Od té doby uplynulo už tolik let, že jsme ji lépe poznali, zejména z hlediska chovu. V současné době díky těmto znalostem můžeme zajistit optimální podmínky růstu, což má vliv na kvalitu a bezpečnost masa, které se dostává na stoly spotřebitelů. Zde je několik klíčových informací a pravidel, se kterými stojí za to se seznámit, pokud jde o chov krůt.
 

Krmení krůt

Krůty mají ze všech hospodářských zvířat nejvyšší požadavky na prostředí a výživu. Jejich farmový chov vyžaduje rozsáhlé znalosti a velmi přesné dodržování technologických a hygienických postupů a také zajištění dobrých životních podmínek. Prof. Dr. hab. Jan Jankowski z katedry drůbežářství Fakulty bioinženýrství zvířat Varmijsko-Mazurské univerzity v Olsztynu říká, že krůty mají stravu bohatou na různé složky. Co tedy najdeme v krmivu pro krůty? Vysoce kvalitní obiloviny, hlavně pšenici a kukuřici, a také vysoce proteinový extrahovaný šrot (vedlejší produkty vzniklé při extrakci oleje ze semen): sójový, řepkový a slunečnicový, slunečnicová semínka a sójový olej.

Podmínky prostředí

Krůty jsou choulostiví ptáci nároční na podmínky chovu, vyžadují proto zvláštní péči. Odborníci, kteří zkoumají jejich chování, uvádějí, že je to druh, který se snadno stresuje a znervózňuje. Právě proto je třeba při jejich chovu brát v úvahu takové faktory, jako je například vhodná intenzita zvuků, aby hluk zvířatům nevadil. Dr. hab. Monika Michalczuk z Ústavu chovu drůbeže Fakulty vědy o zvířatech Hlavní školy venkovského hospodářství ve Varšavě upozorňuje také na to, že výrobci ke splnění zvýšených požadavků na kvalitu drůbežího masa musí brát v úvahu také podmínky prostředí v drůbežárně, jako jsou teplota, vlhkost vzduchu, vhodná intenzita světla nebo zoohygienické podmínky.

Krůta je pták, který vzhledem ke svým vlastnostem potřebuje od majitelů zvláštní a klidné zacházení. To znamená, že lidé, kteří s ní denně přicházejí do styku, musí mít mírnou povahu. Je to jeden z faktorů zaručujících těmto ptákům dobré životní podmínky.

Vysoké výrobní standardy

Jaké právní předpisy zaručují spotřebitelům nadprůměrnou kvalitu a bezpečnost masa, včetně krůtího masa? Jednou z klíčových otázek potravinového práva v Evropské unii je koncept „od vidlí po vidličku“. Jako jedna z hlavních zásad byl v EU zaveden již v roce 2002 (nařízení č. 178/2002). Tato myšlenka je založena na aktivitě všech účastníků potravinového řetězce – od kontroly zdrojů původu zvířat a jejich správné výživy přes porážku až po balení a přepravu. V souladu s předpoklady plné transparentnosti jednotlivých výrobních fází byla v celé Evropské unii zavedena kontrola bezpečnosti potravin, která umožňuje identifikaci jednotlivých účastníků potravinového řetězce v každé fázi výroby výrobku, a koncovému uživateli zaručuje bezpečnost a vysokou kvalitu výrobků. Podrobný popis norem a právních předpisů týkajících se obecných zásad a požadavků potravinového práva a postupů v oblasti bezpečnosti potravin lze najít v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002.

Související:  Kompletní oběd z parního hrnce

 

Pod křídly kvality

Informace o nutriční hodnotě krůtího masa produkovaného v Evropě a jeho vysoké kvalitě, vyplývající z přísných pravidel a postupů EU a vnitřních předpisů členských států, jsou předmětem programu „Krůta z Evropy – pod křídly kvality“. Jeho účelem je zdůraznit specifické rysy zemědělských výrobních metod EU a vlastnosti zemědělsko-potravinářských výrobků EU na vnitřním trhu EU. Iniciátorem kampaně je Celostátní rada drůbežářství – Hospodářská komora (KRD-IG).
Více informací na www.wingsofquality.eu

Podobné články:

Model rakety je nebezpečná hračka
Určitě v zahradě a v rukou nezkušeného "starého kozla". Jak...
Číst dále
Konec sezóny balkónových rajčat
Ještě před pár dny to vypadalo na krásné babí léto....
Číst dále
Glutaman sodný: V čem spočívá jeho škodlivost?
O nevhodnosti používání glutamanu sodného se dnes často hovoří. V čem...
Číst dále
Jak si posilnit imunitu
Abychom se v podzimním sychravém počasí nemuseli obávat nachlazení, horečky...
Číst dále
Vesničané nechtějí investovat
Toto vyhlásil soused na margo toho, že sice naši další...
Číst dále
Pochutnejte si na dobrém velikonočním mazanci
Velikonoce se kvapem blíží. Brzy je máme tady. Proč alespoň...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..