Vyhozené vánoční stromky pro zahradu

V lednu se na sídlištích začaly objevovat smrky a jedličky, vyhozené po tom, jak dosloužily coby dekorace Vánoc. Přistavili jsme k nim auto, z kufru vybrali připravené teleskopické nůžky a převezli je po částech do naší zahrady. Protože čečina z jehličnanů může být cennou surovinou. Nejen v přírodní zahradě.

Lidé si nakoupí živé stromky, aby jim zdobily několik dní příbytky a pak se jich zbavují. Když jsme kdysi bydlely v cihlové bytovce s lokálním topením, i vánoční stromeček skončil ve sporáku, kromě vrchovce, z nějž otec vždy vyrobil kvedlačky. Buď mámě do kuchyně nebo sobě do dílny. Čím modernější společnost, tím méně dokáže recyklovat všechny své materiální výrobky. Vše se vyhazuje, ze všeho je odpad, za jehož likvidaci si samozřejmě společnost nechá dobře zaplatit.

My jsme velkými nůžkami odstřihli větve od kmene a naložili je do kufru auta, který jsme vyložili velkou fólií. Na vrch jsme naložili i ten kmen. Jednou se nám podařilo takto recyklovat dva stromky najednou a to byl kufr docela plný.

V zahradě jsme větve nastříhali na malé asi 5-8 cm dlouhé kousky. Chvilku to trvá a nakonec jsou z toho sotva dvě 40 litrové nádoby materiálu. Na co je to dobré?

Například na maliny. Maliny namulčované jehličím rostou jako divé. Vyzkoušeli jsme si to před časem, když jsme mohli dovést jehličnatou štěpku od tchána. Jenže tento zdroj je již vyčerpaný a kde brát větve ze smrků, když vlastní nemáme a z cizího nechceme? Vítanou příležitostí je právě období po Vánocích. Sídliště jsou plná vyhozených použitých vánočních stromků.

Maliny jsou lesní ovoce. Vyhovuje jim prostředí jehličnatých lesů s nastýlkou ​​z jehličí. Tak jim ho dopřejeme. Mohli bychom jim dopřát také nastýlku ​​z borovicové kůry, tu bychom však museli kupovat. Takto zbavíme město použitých živých stromků, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně. U nás poslouží jako okyselující mulč malinám. Ochrání je před ztrátou vody odpařováním, před plevelem a poskytnou vydatné hnojivo.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..