Jak využít vliv Měsíce při výsevu vlastních sazenic

Pokud máte zahrádku nebo alespoň balkon, určitě chcete mít i letos ty nejkrásnější a nejzdravější sazeničky rostlin. Vím, ne každý má možnost dopěstovat si sazenice sám. A ne každému se chce s tím hrát. Ale pokud tuto možnost máte, překonejte svou lenost a rozhodně se do toho pusťte. Vždyť právě teď v lednu je na výsev ten správný čas.

Koupit si hotové sazenice je sice jednodušší, ale má to i svá rizika. Rostlinky mohou být vyseté v nesprávném čase. Ačkoli jsou na první pohled zdravé a svěží, problém může nastat později. Buď vám budou slabě růst, slabě kvést nebo budete mít slabou úrodu. Co je však horší, nemusí být dostatečně odolné vůči chorobám a škůdcům, takže je budete muset chemicky ošetřovat.

luna K tomu, abyste si vypěstovali vlastní zdravé a odolné sazenice netřeba až tak mnoho. Stačí trochu zeminy, pár kelímků, igelitový sáček a lunární kalendář. Fáze Měsíce vám budou jakýmsi vodítkem při rozhodování, kdy které semínka vysít.

Základní pravidla výsevu

V době ubývajícího Měsíce míza klesá ke kořenům, půda je schopna víc přijímat. Vdechuje. V době přibývajícího Měsíce míza stoupá vzhůru. Převládá růst nad zemí. Půda vydechuje.

Všechny rostliny a zeleninu, která roste nad zemí bychom měli sázet a sít v čase dorůstajícího Měsíce. Se setím můžete začít ve vytápěném skleníku již nyní. Měsíc dorůstá od 11.1.2013 do 27.1.2013.

Výjimkou je hlávkový salát a jiné druhy listové zeleniny, které snadno vyhánějí do květu. Zde třeba kromě období ubývajícího Měsíce dát pozor i na dny, kdy vysévat. Měly by to být dny listů . Budou se tvořit pěkné hlávky i jednotlivé lístky.

Dny listů jsou 14., 15., 16.1.2013 a 24., 25., 26.1.2013.

V době dorůstajícího Měsíce je vhodné vysévat i semínka květů . Radost nám dělají svojí nadzemní částí. Na výsev jsou ideální dny květů . Ty v lednu připadají na 12. a 13.1.2013 a ještě 22. a 23.1.2013. Je to čas na vysévání například muškátů, petúnií nebo osteosperma či Verben.

V lednu můžete začít i s výsevem papriky . Na to jsou ideální dny plodů v době dorůstajícího Měsíce . Do práce se můžete pustit 17. a 18.1.2013 i 27.1.2013.

Za dorůstajícího Měsíce můžete vysévat a sázet i rajčata . Vybrat si je potřeba dny plodů .

sazenice Zeleninu, která přináší užitek svou podzemní částí, tedy hlízami a kořeny, vyséváme a sázíme v čase ubývajícího Měsíce . K setí kořenové zeleniny si vyberte dny plodů (můžete zvolit i dny kořenů). V lednu jsou to dny 17. a 18.1.2013. (Kořeny 20., 21.1.2013).

Brambory sázíme za ubývajícího Měsíce , ideálně ve znamení Ryb. Hlavně, pokud den Ryb padne na tři dny po úplňku. Na to si ale ještě chvíli musíme počkat.

Pokud pochopíte a zapamatujete si tyto nejdůležitější pravidla, nebude pro vás problém vysévat a sázet jakékoliv semínka. A když je už vysejete, nezapomeňte se o ně dobře starat. Povrch zeminy udržovat mírně vlhký a polévat jen ve dnech listů. Rostlinky tak budou mít možnost vláhu správně zužitkovat. Nikdy je však nepolévejte ve dnech květů. Mohli by je napadnout nemoci nebo škůdci.

Literatura:

J.Paunggerová, T.Poppe: Život podle Luny

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..