Nyní v zimě je čas, kdy se v zahradě moc udělat nedá. Půda je zmrzlá, zelenina uskladněna a ovocné stromy spí. Ideální čas, kdy si v teple domova přečíst nějakou knihu. Nejlépe dobrou knihu o zahradničení. A protože se mě často lidé ptají, odkud beru informace, rady a tipy i inspiraci, rozhodl jsem se podělit s vámi o toto malé tajemství. Abyste i vy mohli začít nový rok ve vaší zahradě s novými nápady, jak ji udělat krásnější, úrodnější, lehčí na údržbu a celkově pro vás radostnější.
Jestli očekáváte seznam knih, které vám řeknou, kdy rýt, jako okopávat, jaké hnojiva kupovat a jaké postřiky nasadit proti škůdcům, tak vás zklamu. Pro naši rozmanitou krajinu neexistuje jednotný agrotechnických termín, v každém údolí panují jiné teploty a jiné počasí. A také jsem proti plošné likvidaci hmyzu i rostlin jen proto, že jim zatím nerozumíme a nechápeme jejich roli v přírodě a tedy i v naší zahradě.
Ale když hledáte radu, jak se naučit číst přírodu, jak pochopit její principy a jak udržovat svou zahradu v přírodní rovnováze tak, abyste se v ní co nejméně nadřeli a přitom měli dostatek ovoce, zeleniny ale i radosti z toho, jak v ní vše pěkně roste, tak pak je tento článek pro vás. A vůbec nezáleží na tom, zda chcete budovat ekozahradu, biozahradu nebo přírodní zahradu. Nezáleží na pojmech, záleží na vašem přesvědčení a cílech. Záleží na tom, jak se podle těchto knížek naučíte chápat přírodu, číst ji a vědět, proč se objevila právě tato rostlina, pro jiného plevel, pro vás signální rostlina a co máte dělat, aby se příroda vrátila do rovnováhy.
Přírodní pěstování ovoce a zeleniny nejen přináší na náš stůl o mnoho chutnější jídlo než je zvykem; vede nás také ke kořenům naší existence a umožňuje nám zcela bezprostředně poznávat smysl našeho života, protože při práci v biozahrade je naše činnost zaměřena na život. Tato práce nám umožňuje poznat nejrůznější souvislosti mezi světem rostlin a světem živočichů, zemí, vesmírem a člověkem. Práce a zábava zde již nejsou – na rozdíl od většiny produktivních činností – nesmiřitelnými protiklady. Pozorovat klíčení a růst rostlin a pomáhat mu, prožívat neustálou proměnu přírodních dějů – tato smysluplná činnost pod širým nebem nás nechává zakusit pocity čisté radosti, které jsme zažívali jako děti – radost ze života.
To je stručný popis knihy Biozahrada – praktická příručka.
Na 143 stranách se dozvíte základy organického pěstování ve své zahradě.
Když vás tato kniha nadchne, rovnou pokračujte dalším dílem, Práce na biozahradě- Praktické návody a rady pro přírodní pěstitele. 121 stran vám ukáže, jak co nejlépe na své zahradě pracovat a jak si vyrobit pomůcky a přípravky.
Každý, kdo má zkušenost s pěstováním ovoce a zeleniny, ví, že práce na zahradě nespočívá pouze v hnojení, setí, sázení a zalévání, ale že je třeba provádět celou řadu dalších řemeslných prací. Tato kniha přináší čtenářům názorné stavební plánky a nákresy zachycující jednotlivé kroky, vyčerpávající návody na výrobu různých typů pařenišť, zásobníku na kompost, podpěrných konstrukcí pro pěstování bobulovitého ovoce a zeleniny, návod na vybudování zemního sklepu a dalších užitečných pomůcek pro biologické i běžné pěstování. Čtenáři se zde mohou naučit sekat kosou, stavět vyvýšené záhony mohylového a terasového typu, ptačí budky a obydlí pro užitečné živočichy, prořezávat stromy a keře a mnoho dalších dovedností.
I začátečníci uvítají, že text je doprovázen množstvím obrázků, díky kterým se vám bude vaše klasická zahrada snadno předělávat na přírodní zahradu a oázu klidu.
Ať už zahradu zakládáte jako novou nebo chcete předělat svou současnou zahradu na permakulturní nebo biozáhradu (vždyť je to jen jiný pojem, nic víc), potěší vás kniha Zakládáme a udržujeme ekozahradu. 120 stran textu a obrázků vám prozradí, že:
Přírodní zahrady korespondují se současným zvyšujícím se zájmem o udržitelný způsob života. Snahou autora je ukázat, že zahrada není jen bojištěm, kde se setkávají se škůdci a plevelem. Nemusí být ani testovacím místem pro chemikálie, které v zájmu bohaté úrody používáme. A už vůbec nemusí být pracovním táborem, kde se zahradník sedře z kůže. Publikace se naopak snaží ukázat krásu a efektivnost zahradní spolupráce s přírodou, jejímž výsledkem by měl být prostor vhodný nejen pro relaxaci, ale i sběr chutné a zdravé úrody. A to vše s minimem těžké práce a finančních prostředků pěstitelů, navíc s pozitivním efektem pro naše životní prostředí.
Pěstovat v zahradě bez chemických postřiků a využívat přírodních ochránců je nakažlivé. Když se naučíte místo okopávání a rytí mulčovat, více si zahradu užijete. Méně se nadřete a přitom více dopěstujete. Více času vám zbude na odpočinek ve vaší zahradě a proto si ji ještě víc zamilujete.
Avšak skutečnou biblí permakulturního zahrádkáře je kniha Seppa Holzera, který v ní popisuje, jak vybudoval a provozuje svůj velký permalukturní statek na svých i pronajatých pozemcích i v místech, kde „nikdy nic nerostlo“. Kniha Zahrada k nakousnutí – Permakultura podle Seppa Holzera má celkem 224 stran textu a fotografií.
V této jedinečné, praktické a bohatě ilustrované knize vysvětluje SEPP Holzer základní principy jeho vlastní formy permakultury a smýšlení. Jeho horský statek „Krameterhof“ se dávno stal symbolem nového typu zemědělství – zahradničení podle vzoru přírody – vlastního soukromého ráje v živé přírodní harmonii.
Jak omezit škůdce a nepoužívat chemické přípravky, jak využít lokální podmínky pro zvýšení úrody i jak kombinovat různé rostliny, aby vzájemně prosperovaly. I to se naučíte z této knihy.
Pracovat permakulturně nebo pěstovat bio není žádná věda. Stačí odkoukat z přírody. Když si však přečtete černé na bílém souvislosti, které vám dosud unikaly, začnete postupně chápat, co se děje ve vaší zahradě. A když zahradě rozumíte, lépe se vám v ní pracuje, více vás to baví.
Načerpejte během zimy nejen nových sil, ale i nové vědomosti. A když se vás jaro zeptá, co jste dělali v zimě, budete vědět ve vaší zahradě odpověď. I díky těmto skvělým knihám.
Komentáře