Správná vlhkost v každém období

Většině lidí se vlhkost vzduchu spojuje s problémy. Nicméně je třeba si uvědomit, že vlhkost vzduchu v určitém rozmezí je pro zdravý život člověka a bydlení nezbytná. Problém je to tehdy, když je vlhkost příliš vysoká nebo příliš nízká. Obojí se ale dá celkem jednoduše vyřešit.

O přístroje na úpravu vlhkosti vzduchu jsem se začal zajímat koncem léta. Jak jsem již zmiňoval, na jaře jsme koupili zahradu s kamenným domem. A přestože jsme opravili střechu i elektroinstalaci a uklidili v něm, stále bylo cítit vyšší vlhkost vzduchu. Instaloval jsem i teploměr s vlhkoměrem a přestože uprostřed léta se vlhkost dostala pod 60%, po zbytek roku osciluje mezi 75 a 85%. A to je hodně. Jak pro dům, tak i pro nás nebo naše odložené vybavení pro údržbu zahrady. Bylo jasné, že potřebujeme odvlhčovače vzduchu, abychom dostali vlhkost pod kontrolu a nemuseli se obávat její destrukčního vlivu.

vlhkomer

Zcela opačný problém nás trápí doma. Bydlíme v paneláku a vytápění je teplovodními radiátory z kotelny na sídlišti. Co znamená v zimě suchý vzduch. Přestože pravidelně větráme. Málokdo si to uvědomuje, že v takovém příbytku nás mnohem více trápí žízeň. Vydýcháme do suchého vzduchu více vody v dechu, jako když má vzduch optimální vlhkost mezi 40 a 60%. A musíme tedy pít více vody. Téměř okamžitě jsme si to uvědomili, když jsme problém suchého vzduchu vyřešili. „Babské rady“ doporučují přehodit mokrý ručník přes radiátor, ale to představuje dva problémy. Rezivění radiátoru a zhoršené vytápění bytu. Takže skutečné řešení suchého vzduchu v bytech představují zvlhčovače vzduchu.

moisture

Lidé se často zapomínají zavčas napít. Pokud nemají pravidelný rituál pití čaje nebo čisté vody v některých částech dne, snadno dojde k dehydrataci organismu, kterou provázejí bolesti hlavy, snížení koncentrace a také menší pracovní výkon. Nejen na pracovišti, ale i doma, pokud pracujete z domova nebo řešíte nějaký svůj projekt.

Suchý vzduch představuje i další problém. A to zvýšené víření prachu v bytě. A to si zase vyžaduje více úsilí, věnovaného úklidu. Nebo použít čističky vzduchu. Zejména pokud se v domácnosti setkávají děti i kuřáci.

Odchylka od optimální vlhkosti vzduchu není zanedbatelný problém. S vysokou relativní vlhkostí vám pomůže odvlhčovač, s nízkou zase zvlhčovače vzduchu. Zajistíte si tak správnou vlhkost vzduchu ve svém příbytku v každém ročním období.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..