web analytics
Srp 232016
 

Jako malé dítě jsem každý rok cestoval na prázdniny k babičce na vesnici. A spal v pokoji, který se velmi často nepoužíval. Dodnes si pamatuji, jaký tam byl vzduch a chladné peřiny. Po příjezdu jsme museli nejprve důkladně vyvětrat, aby se dal pokoj používat. A stejný dojem ve mně vzbudil vzduch, který každý den cítím ve starém domě, který jsme získali spolu s novou zahradou. Je tam vlhko.

Abych svůj dojem podpořil exaktně, umístil jsem do domu elektronický teploměr s měřením vlhkosti. Málokdy je na ukazateli hodnota menší, než 75%. A přestože celý den větráme, na druhý den odpoledne je to stejné. Na příčině jsou staré tlusté kamenné zdi a základ bez izolace proti vodě, je to velmi starý dům. Pochopili jsme, že pouhým větráním nedocílíme stavu, aby se vlhkost vzduchu v místnostech dostala na hladinu, při které nám nebude poškozovat věci, které máme na poličkách odloženy.

Začal jsem pátrat na internetu, jak se nadměrné vlhkosti v domě zbavit. Jelikož podřezání domu a vytvoření nové izolace nyní nepřichází v úvahu a ani zateplení zdí není na plánu, rozhodl jsem se použít odvlhčovače vzduchu a ochránit tak dům i jeho vybavení před zkázou, která by vše zničila. Z dostupných informací mi vyšlo, že pro mé účely bude nejlépe využít kompresorový odvlhčovač a kondenzát odvádět samospádem hadičkou ven v domu. Využiji toho, že přes starou dřevěnou zárubeň umím navrtat dírku pro hadičku a kondenzaci vlhkosti vyvedu na travnatý dvůr před domem.

V domě jsme na jaře kompletně zrekonstruovali velmi staré elektrické rozvody, takže připojit odvlhčovač není problém. Vzlínání vlhkosti ze země přes podlahy a zdi nezabráním, ale zabráním tomu, aby vysoká vzdušná vlhkost poškozovala police, stůl a ostatní vybavení, které v domě máme a které během roku používáme. A když přijdeme do zahrady, nemusíme v domě nejdříve hodiny větrat, aby se tam dalo existovat.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..