Silné magnety v domácnosti

Magnety a jejich účinek si pamatujeme ze školy, používali se kdysi na připevnění papírů na kovové tabule. Nebo na experimenty ve školní laboratoři. Dnes jsou časté dětské hry s magnety, různá „kouzla“ pro pobavení. Ale moderní silné magnety najdou své uplatnění i v běžné domácnosti. Ukážeme vám dva příklady, kdy se stanou užitečným pomocníkem v kuchyni.

Magnety jsou přitahovány nejen k sobě navzájem opačnými póly, ale i ke všem materiálům, obsahujícím železo. V mnoha domácnostech jsou oblíbené pestrobarevné a obrázkové magnety, přilepená přitažlivou sílou na dveře ledničky. Naštěstí ještě nikoho nenapadlo pro výrobu chladících skříní použít hliníku nebo plastických hmot 😉 I když potom bude stačit natřít ledničku magnetickou barvou a bude „vymalováno“ 😀

Já jsem doma poprvé využil silné magnety v kuchyni před pár lety. Koupili jsme nový piezoelektrický zapalovač k plynovému sporáku a na řadu přišla klasická otázka „kam s ním“. Aby se nepovaloval jen tak, využil jsem plechové digestoře nad sporákem. Na její přední stěnu jsme zevnitř položil malý, ale silný magnet a teď mi stačí po zapálení plynu v hořáku přiložit zapalovač jeho horní částí k digestoři, kde se „zázračně“ udrží až do dalšího použití. Využívám faktu, že skříň odsavače par i horní konec zapalovače jsou ocelové, tudíž je malý silný magnet perfektně drží na svém místě. Žádný háček ani spona mi nebrání rychlému sundání zapalovače ani ho nemusím přesně nasazovat na držák. Jednoduše přiložím k digestoři.

350-Kvadr-neodymovy-magnet

Když mi manželka oznámila, že dvířka na její elektrické troubě už nedovírají a proto je ohroženo pečení mého oblíbeného kváskového chleba, byl jsem smutný. Samotný pružinový mechanizmus dovírání dvířek byl natolik poškozený, že nešel opravit. A kupovat novou troubu, když ta stará peče pořád dobře, i těsnění je v pořádku, jen nedrží zavřená dvířka, jsem zavrhl. Opět jsem sáhl po neodymovém magnetu. Pásek magnetu jsem položil na rám trouby nad těsnění. Vybral jsem takový, aby tloušťka magnetu byla asi o milimetr menší, než mezera mezi rámem a dvířky při zavřené poloze. I když se magnet a dvířka nedotýkají, přídržná síla kousku neodymového magnetu je tak silná, že bezpečně udrží troubu zavřenou a u nás se opět peče náš domácí chléb.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..