Nezapomínejme v zimě na ptáčky

Jak jste na tom tuto zimu vy? Už jste připravili něco malé pro ptáčky na vaší zahradě? Může se zdát, že tato zima je jakási mírná. Ne a ne se rozjet. No pro ptáčky se už dávno začala. Vždyť se jen podívejte kolem sebe. Jablíčka ponechané na stromech právě kvůli ptáčkům už dávno shnila a popadala na zem. I tráva je spálená mrazem. A někde už i pokryta vrstvou jinovatky či dokonce sněhu. Postarat se o naše ptáčky v zahradě je tedy nejvyšší čas.

 

 

Znám mnoho lidí, což sice nemají zahradu, ale krmí ptáčky v zimě jen tak. Pro potěšení. Líbí se jim, jak si milé sýkorky přiletí ke krmítku a uzobávají z nachystaných dobrot. Bohužel, znám i takové, kteří zahradu mají, čili pomoc ptáčků při chytání všelijakých škůdců by také potřebovali, ale nasypat jim trochu semínek jim ani nenapadne. Věřím, že vy k nim nepatříte a o své ptáčky se postaráte. A rádi.

Na tuhou zimu hodně energie třeba

slunečnice je základ
slunečnice je základ
Co však vybrat pro ptáčky, aby jim to chutnalo, dodalo energii a zároveň neublížilo? Základem obživy jsou tuky. No tak jak lidem i ptáčkům raději vybírejte ty zdravější. Nejlepší jsou ve formě všelijakých semínek. Osvědčila se slunečnice, mák či ořechy. Můžete je ptáčkům jen tak nasypat do krmítka. Nebo koupit či vyrobit lojové koule. Směs semínek a malých kousků ořechů spojíme pomocí rozpuštěného hovězího loje, případně vepřového sádla. Jistý „znalec“ sice minule v televizi tvrdil, že použít můžeme i tuky ztužené, ale toto nechám na vás. Já svém ptáčkům rozhodne těmito umělotinami ubližovat nehodlám.

asi ptáčkům chutnalo
asi ptáčkům chutnalo
Ze směsi pak vyrobíme buď klasické kuličky, vložíme do síťky a zavěsíme na stromy. Pokud však máte šišky, můžete tukovou směs vtlačit i do nich a takto rozvěsit. Budete mít i v zahradě efektní vánoční stromeček.

A co ptáčkům nikdy nedávat?

Určitě se vyhněte sladkým i přesolení zbytkům ze stolu. Plesnivým ořechům či shnilému ovoci. Takové nevhodné potraviny by ptáčkům mohly způsobit zbytečné trávicí problémy. Vysílené ptáčky by tak zimu nemuseli přežít a vaše zahrada by možná příští rok zůstala bez ptačího zpěvu i pomoci. A to přece nechcete. Viďte.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..