Pravděpodobně se vám to také stalo. V supermarketu jste si vybrali košíček meruněk v domnění, že jde o čerstvé ovoce. Uložili jste ho do spíže s tím, že meruňky zpracujete zítra nebo pozítří. Jenže jaké bylo vaše zklamání, když jste po nich po dvou či třech dnech sáhli a měkké shnilé ovoce skončilo místo v knedlících v odpadkovém koši.
Pozor na velké slevy
Na co si dávat pozor při výběru ovoce v supermarketu, abychom si vybrali jenom skutečně čerstvé? Především je třeba být obezřetný u velkých slev. Většinou jde o zboží, které potřebují řetězce rychle prodat, protože by jim během krátké doby shnilo. Vysvětlíme si to na příkladu. Akce sleva inzeruje krabičku malin například za 25 korun (pro srovnání na farmářském trhu stejně velkou seženete za 45 korun). Většinou si řeknete: „Koupím to, jednu dvě maliny vyhodím a zbytek sním.“
Maliny za 300 korun kilo
Když ale maliny přinesete domů, zjistíte, že shnilá je sice jedna, ale upatlané a nakažené jsou od ní všechny kolem. Nakonec z celého košíčku použijete stěží deset malin, zbytek vyhodíte. Takže ony maliny, které byly za „pouhých“ 25 korun vás stojí v přepočtu třeba za 300 korun kilo. Že je to příšerně drahé? Skutečně nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.
Zisk z poloshnilého ovoce
Do ceny ovoce se započítává mnoho položek. Práce člověka, který ho sklízí, cena za chemické ošetření, balení a doprava. Jakmile si tohle všechno uvědomíme, pochopíme, že košíček malin prostě nemůže stát zmiňovaných 25 korun, protože by na něm všichni prodělali. Z toho vyplývá, že nákupní řetězec někde sehnal levnou dodávku ovoce, kterého se potřebuje rychle zbavit, aby se mu nezkazilo. Ovoce, které by v zahraničí nikdo nekoupil, u nás řetězec bez problémů prodá a ještě má z prodeje zisk.
Vybírejte nejdříve očima
Dejte si pozor také na skladování. Ideálně by mělo ovoce být skladováno ve tmě a v chladu, což se bohužel u nás neděje. Správná teplota během transportu a následné dodávky do obchodů se bohužel často nedodržuje, pro supermarkety to totiž znamená finanční zátěž navíc v podobě vyšších nákladů na chlazení. Problém je i mechanické poškození ovoce během dopravy do obchodu. Ve výsledku ale potom špatně skladované a poškozené ovoce dříve hnije. Způsob skladování a poškození ovoce během přepravy bohužel neovlivníme, ale co ovlivnit můžeme je výběr v obchodě. Na regálu vybírejte nejdříve očima, teprve potom rukama. Častým nešvarem u nás bohužel je, že se každý hromadou ovoce nejdřív důkladně prohrabe, aby si nakonec nekoupil vůbec nic.
Při nákupu ovoce zkrátka nezapomeňte na to, že každá kvalita má svoji cenu. Nákupem levného, ale nekvalitního zboží nakonec neušetříte vůbec nic, naopak proděláte.
Komentáře