České ovoce na našich trzích: Jak se nenapálit?

Právě vrcholí sezóna ovoce. Kdy co vlastně roste, abyste měli jistotu, že nabízené zboží pochází skutečně od českého farmáře, jak jste chtěli a nejde o dovoz kdoví odkud a vy se tak nestanete jenom obětí mazaného podvodu prodejců? Pojďme se společně podívat, kdy můžeme na českých farmářských trzích a v obchodech očekávat jaké ovocné pochoutky a jak se dají v naší kuchyni dobře a smysluplně využít.
 

 

Správný hospodář se pochlubí

Společně s oblibou farmářských trhů se na nich objevuje stále větší množství ovoce. Velké cedule sice tvrdí, že jde o českou produkci, jenže na spoustě seriózních a pracovitých farmářů, kteří věnují plodům svých zahrad a sadů všechen volný čas, se někdy přiživí i různí podvodníci. Jak je poznat. Především se ptejte, odkud ovoce pochází, pobavte se s prodejcem o jeho pěstování. Skutečně český prodejce vám nebude mít problém říci, kde své ovoce pěstuje. Ochotně se s vámi pobaví o původu svých produktů i podmínkách, ve kterých roste. Jakmile začne odpovídat uhýbavě, je něco špatně. Správný hospodář se rád pochlubí, vždyť je přece přesvědčený, že jeho zboží je to nejkvalitnější.

Nenechte se napálit

Jaké české ovoce a v jakou roční dobu tedy můžeme na trzích očekávat? Když v dubnu potkáte na trzích člověka, který bude nabízet jahody a bude vám tvrdit, že určitě, ale určitě jsou z české zahrady, můžete si být jisti, že lže. A to přesto, že jahody jsou prvním ovocem, které v obchodě seženete, dalo by se říci, že jsou to právě ony, kdy u nás otevírá ovocnou sezónu. Jenže pokud jde o jahody v dubnu, jedná se buď o skleníkové výpěstky, nebo častěji o dovoz z jiných zemí, třeba ze Španělska. Zdravý selský rozum, pokud ho tedy používáte, vám jistě napoví, že vypěstovat v dubnu v zahradě v českých klimatických podmínkách nádherné červené a chutné jahody, je naprostý nesmysl. A podobné je to i s jiným ovocem. Takže prostudujte si následující řádky, abyste se teď i v budoucnu nenechali napálit například českými jahodami, které ve skutečnosti pocházejí třeba ze slunného Španělska či Maroka. Svůj omyl totiž poznáte v okamžiku, jakmile se zakousnete do první z nich. Skleníkové plody nebo polozralé otrhané jahody dovezené kdoví odkud totiž chutnají úplně jinak než ty, jež uzrály pod pěkným naším sluncem. Takže: dejte si při nákupu ovoce pozor!

jahody

Jahody: je-li rok s velmi pěkným a slunečným květnem, potom se s prvními jahodami můžete setkat už koncem tohoto měsíce, jinak je na trhu uvidíte během června.
Meruňky: v případě pěkného počasí mohou začínat už koncem června, ale hlavně se s nimi setkáte v červenci a srpnu,
Angrešt: od června do srpna
Třešně: v červnu a červenci
Višně: v červnu a červenci
Broskve: od července, někdy až do října
Rybíz: v červenci a srpnu
Švestky: od července do října
Hrušky: letní v červenci a srpnu, podzimní v září a říjnu, z toho některé druhy zimních hrušek se skladují a prodávají během celé zimy od listopadu až do února příštího roku
Jablka: letní v červenci a srpnu, pozdější podzimní odrůdy pak jsou čerstvé ze stromů v září a říjnu, ovšem pokud jsou dobře skladovány, dají se prodávat klidně od listopadu až do února dalšího roku
Ostružiny: od srpna zhruba do října
Hroznové víno: od srpna do října
Melouny: Možná vás to hodně překvapí, ale i u nás se pěstují v teplejších jižních oblastech melouny. Moc často je ovšem neuvidíte, pokud se s nimi ale přesto potkáte, bude to nejspíš v září, kdy budou na trhu čerstvé a v říjnu, kdy půjde o skladované kousky. Takže tohle je pro většinu z vás pravděpodobně nečekané překvapení: České melouny nemusí nutně zavánět podvodem, opravdu mohou pocházet od nás.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..