Nový rok: Nová motivace k hubnutí?

Nový rok znamená pro mnoho z nás také nová předsevzetí. Říkáme si, že budeme hubnout, že se budeme stravovat zdravěji. Je ale datum tím správným impulsem pro změnu? Je skutečně tou správnou motivací chtít začít znovu, jinak a lépe? Většinu novoročních předsevzetí totiž stejně nedodržíme…

Promyslete si svoji motivaci

Mnohem lepší a silnější motivací by pro nás měla úvaha proč hubnout. Měli bychom si promyslet, co vlastně tvoří ten základní popud, že chceme shazovat kilogramy. Je-li to snaha dostat ze sebe pár centimetrů, abychom se vešli do plavek, většinou příliš velký úspěch neoslavíme. Naopak rozhodneme-li se k trvalejší úpravě našich stravovacích zvyklostí, třeba i ve spolupráci s lékařem nebo výživovým poradcem, máme mnohem větší šanci vytrvat a oslavit dlouhodobý úspěch. Jedině postupná a dlouhodobá práce má smysl a efekt.

Nezlobte se na sebe za případné chyby

Začátek Nového roku a jeho magické datum má jedno velké úskalí. Pokud si dáte předsevzetí, že zhubnete, snažíte se být naprosto perfektní a nedopřejete si prostor pro obyčejnou lidskou chybu, kterou občas udělá každý z nás. Chtít po sobě, abyste byli naprosto dokonalí, nejde, o to hůř budete potom snášet první selhání, kdy vás chuť na sladké bude honit natolik, že zkrátka neodoláte. Z lítosti potom hubnutí okamžitě opustíte a vrátíte se zpátky ke starým stravovacím zvykům, což je škoda. Snažte se proto dopřát si prostor pro případnou chybu a nebuďte na sebe naštvaní, pokud se uděláte nějaký poklesek a zahřešíte třeba formou konzumace něčeho sladkého.

Hledejte důvody a pečlivě zvažujte

Hledáte-li opravdový důvod, proč hubnout a snažit se změnit svůj životní styl směrem k lepšímu, jako jeden z prvních nepochybně budou figurovat zdravotní důvody. Pokud už zdravotní komplikace nemáte, mohou brzy nastat. Lidé s nadváhou se také cítí osamělí, izolovaní, mohou trpět narážkami okolí, pociťují nespokojenost se svým tělem. Kromě zdravotní motivace přibývá i motivace společenská. V okamžiku, kdy se rozhodnete trvale hubnout, byste také měli zvážit, zda je vaše současná situace tomuto nakloněna. Řešíte-li například nějaké závažnější životní rozhodnutí, třeba rozvod apod., mohlo by se stát, že změna stravovacích návyků by vám přivodila další stres navíc a v takovém případě je lepší rozhodnutí raději odložit.

Zisky při hubnutí

vaha2 Pokud se ale definitivně rozhodnete, že se do hubnutí pustíte, měli byste si ještě probrat jakési ztráty a nálezy, tedy co tímto konkrétním krokem získáte a co naopak ztratíte.

Co tedy bude patřit mezi vaše zisky? Zajisté se zlepší váš zdravotní stav a projeví se to velice konkrétně. Při chůzi se nebudete potit a zadýchávat. Nebudou vás tolik bolet záda a ostatní klouby. Zvýší se vaše fyzická zdatnost, nebude pro vás problém třeba doběhnout tramvaj, budete se moci pustit třeba i do sportování, získáte více energie a duševní pohody. Také se vám zvýší sebevědomí, stanete se atraktivnějším pro druhé pohlaví, s velkou pravděpodobností se dožijete vyššího věku. Budete si moci dopřát atraktivní módu, okolí vás bude chválit za vaše pokroky při snižování váhy.

Ztráty zvládnete

Na opačnou misku vah byste ale měli postavit i ztráty, které vás čekají a uvědomit si, co pro vás budou znamenat. Vydržíte i přesto, že si budete muset odepřít různé věci? Co vás vlastně čeká? Budete měnit životní styl, což znamená překonat svoji vlastní pohodlnost. Budete se muset omezovat v jídle, sportovat i tehdy, když se vám nebude příliš chtít. Musíte si odepřít sladká a tučná jídla, myslet na správné dodržování jídelníčku. Mnohdy také připravovat jedno jídlo pro rodinu a jiné s menším množstvím kalorií pro sebe. V neposlední řadě to bude i určitá nervozita z nových věcí a nových očekávání. I přesto ale určitě budou ve vaší bilanci převažovat zisky nad případnými ztrátami, takže přejeme ve vašem úsilí úspěch.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..