Podzim je nenávratně za námi. Dny jsou sychravé a studené, ve vzduchu cítit přicházející zimu. Kdo sleduje předpověď počasí, jistě zaregistroval příchod prvních nočních mrazů. Neklamný signál, že život v zahradách se zpomalil a je třeba je připravit na „zimní spánek“. My jsme využili poslední víkend před přicházejícími mrazy, abychom dokončili poslední přípravy na zimu v naší zahradě za městem.
V zahradě pěstujeme ovoce a hrozny. Vše na sušení nebo přímý konzum. Proto i hrozny obíráme postupně, podle toho jak která odrůda dozrává a také podle toho, jak rychle je dokážeme doma sníst. Každý rok se nám pak stane, že pár stopek zůstává na kořeni až do příchodu prvních mrazů. Jenže mokro po deštích hroznům nesvědčí a ty začínají hnít. Proto jsme poslední stopky ostříhali a skončili v kompostovišti. Bylo by pohodlnější nechat je na révě, ale nechceme, aby je chytali plísně a choroby, které by pak ohrozily celou novou úrodu. Takže rukavice na ruce, nůžky do jedné a kbelík do druhé ruky a vzhůru na to, za hodinku jsme měli všechno očištěné.
Než jsme se pustili do zimního vinobraní, dal jsem vypustit ocelovou nádrž na dešťovou vodu. Zachycujeme ji na střeše chatky s terasou a využíváme na zalévání zahrady ve dnech sucha. Kdyby nyní v nádrži zamrzla, rozpínající se led by nádrž a výpustný ventil roztrhl a měli bychom po zásobárně.
Výpustný ventil na nádrži je zajištěn malým visacím zámkem, proto, jaké sousedy v zahrádce máme. Dá se zamknout jak v zavřené, tak i otevřené poloze. Pod ventil jsem nasadil dvě okapové roury za sebou, které vodu odvádějí do zahrady, dále od chatky. Pak jsem ventil otevřel a zamkl. Zatímco jsme obírali zbytky hroznů do kompostu, voda z nádrže vytékala a zavlažovala zahradu. Když všechna voda vyteče, ventil zůstane stále otevřený. Pokud se do nádrže dostane voda ze střechy, okamžitě odteče pryč. Takto se nemusíme bát ledu a jeho destrukčních následků. A ani toho, že nějaký „dobrák“ v naší nepřítomnosti ventil zavře.
Komentáře