web analytics
Led 312014
 
váha

V poslední době se s nimi doslova roztrhl pytel. Nutriční poradny. Slibují vám, že když se vám do současné doby nepodařilo zhubnout, s nimi to určitě zvládnete. Je to ale opravdu tak? Skutečně jejich recepty na hubnutí fungují? A co nás v nutriční poradně vlastně čeká?
 

 

 

Váha Tanita nám zjistí procento tuku

Aby byly moje poznatky skutečně autentické, vydala jsem se do jedné z nutričních poraden a objednala se na úvodní konzultaci. Na recepci jsem nadiktovala základní údaje o sobě a zodpověděla dotaz, zda se věnuji nějaké pohybové aktivitě (kromě občasných pěších cest do práce nebo procházek bohužel žádné). Po chvíli čekání mne recepční pozvala do místnosti s váhou, na kterou se vstupuje naboso. Přístroj Tanita mne zaujal, nabízí totiž mnohem víc, než obyčejná váha, která vám ukazuje pouze hmotnost. Váha Tanita umí z plosek vašich chodidel vyčíst spoustu údajů o vašem těle. Funguje na principu rozdílu v elektrické vodivosti jednotlivých tkání (jinou vodivost vykazuje tuková tkáň, jinou svalová hmota). Dozvědět se tak můžete množství svalové hmoty, množství tukové tkáně a viscerálního tuku, množství vody, hmotnost kostí, denní příjem kalorií, bazální metabolickou potřebu a mnohé další údaje. Na displeji váhy je ale ještě třeba zadat výšku, věk a pohlaví. Naměřené údaje se vytiskly na papír a pak už se mi věnovala nutriční terapeutka.

Test typologie

Společně jsme začaly probírat, čeho bych chtěla dosáhnout. Můj cíl je jasný: zhubnout. Terapeutka mi vytiskla i podrobnou analýzu všech parametrů naměřených na Tanitě, zpracovaných do grafů. Potom jsme se pobavily o jednotlivých hodnotách, a o tom co znamenají. Zjistila jsem, že mám hodně tělesného tuku (39 %). Důležitý je také viscerální tuk, tedy tuk, který se ukládá v oblasti břicha. Právě tento tuk znamená vysoké zdravotní riziko pro vznik srdečních chorob a vysokého krevního tlaku. Závěrem jsme si řekly, že mým cílem je zhubnout 15 kilo, abych se dostala na svoji ideální váhu. Půjde o dlouhodobější, zhruba půlroční proces. Jak systém práce a konzultací v poradně probíhá? Po úvodním sezení se dostavíte v domluveném termínu na test komplexní nutriční typologie. Přibližně hodinový test se skládá z nejrůznějších otázek, které se týkají vašich stravovacích návyků, životního stylu, zdraví, povahy, zkrátka terapeutka vás proklepne opravdu důkladně. Přitom zadává všechny informace do počítače. Někde se zadávají jenom odpovědi ano/ne, jiné ve škále od jedné do desíti či pěti odstínované od úplného ne až po úplné ano. Výsledek, který vám počítač vyplivne, je váš osobní nutriční typ. Z něho potom vychází i tvorba vašeho jídelníčku.

vaha

Sladké si dopřejte jenom ráno

Pak si pravidelně každý den zapisujete, co a kdy jíte. Do poradny docházíte potom na pravidelné kontroly. Ty už trvají jenom asi 15–20 minut. Na úvod vás zváží na váze Tanita a vytisknou aktuální údaje o vašem stavu a porovnají je s předešlými, abyste viděli, jak se vám daří hubnout. S nutriční terapeutkou potom proberete vaše zápisy jídelníčku od minulé návštěvy, poradkyně vám vysvětlí, co děláte špatně a jak to napravit. V zásadě je třeba řídit se několika zásadami. Především na snídani vždy zařazovat do jídelníčku sacharidy a bílkoviny (tedy chléb se sýrem je ideální kombinací). Sacharidy patří i na dopolední svačinu a ještě na oběd, odpoledne a večer bychom se jim už měli vyhnout. Tedy na večeři už vyměníme brambory nebo rýži k masu jenom za vařenou zeleninu. Odpoledne a večer si můžeme dopřát bílkoviny, tedy maso, vyhnout bychom se ale měli také ovoci, protože obsahuje cukr.

Nevýhodou jsou vysoké ceny

Jaké nevýhody nutriční poradna má? Především poměrně vysoké ceny. Jedna konzultace v délce cca hodiny vás vyjde zhruba na 800 Kč. Dobré je proto využít různých slevových akcí, kdy se můžete dostat třeba i na 200 Kč. To už je schůdné. Potom máte volbu, zda se do programu hubnutí pod dohledem pustíte. Dobře si to rozmyslete, protože ceny programů jsou opravdu vysoké. Půlroční vás vyjde asi na cca 6500 Kč, tříměsíční na necelých 5000 Kč. Máte opravdu pevnou vůli jít do toho? Musíte si potvrdit, že ano, pokud skončíte po třech sezeních, nemá to smysl a jenom zbytečně vyhodíte peníze. Někomu také třeba stačí jenom úvodní konzultace a je schopen si potom už poradit sám. Jestliže se ale rozhodnete do programu vstoupit, získáváte potom možnost přijít jednou týdně na pravidelnou kontrolu. Pravdou je, že pokud nepovolíte a skutečně dodržujete jídelníček, výsledky začínají být už brzy vidět. Takže návštěva nutriční poradny pro vás může být docela přínosem.

  Jeden komentář na “Návštěva nutriční poradny: Může nám nějak pomoci?”

  1. Google Chrome 32.0.1700.76 Google Chrome 32.0.1700.76 Windows 8 x64 Edition Windows 8 x64 Edition
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.2; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/32.0.1700.76 Safari/537.36

    Ono to sice vyjde draho, ale zase jsou výsledky. Jinak akce na konzultace jsou pořád. Nedávno jsem prošel programem svět zdraví a jsem spokojen.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..