Měření tlaku vám ho nevyléčí

Fascinuje mě, jak dokáží i televizní reklamy nejprve vystrašit lidi, aby jim vzápětí prodali zázračný prostředek. Kšeft je svině a nesnáším, když jsou manipulováni lidé, kteří se neumí bránit. Tedy malé děti nebo starší lidé. Zdraví je právo, ne bohapustý kšeft zdravotníků a lékárníků. Proto se mi nelíbí ani reklamy na tlakoměry. Jak si opravdu dobré hodnoty tlaku udržet?

Reklama se snaží vyvolat dojem, že tlak krve je nějaká univerzální hodnota, určující váš zdravotní stav. Ve skutečnosti se vám může krevní tlak měnit nejen během dne, ale z minuty na minutu. Stačí vidět lechtivý obrázek :p nebo fotografii vnoučat a hned máte tlak o pár bodů vyšší nebo nižší. Jeden starý vtip o polárním badateli říká, že přežil jen díky fotografii milence své ženy. To mu tak rozproudilo krev…

Krevní tlakoměr

Domnívám se, že pravidelné měření tlaku vám ho může ještě zvýšit. Jak? Představte si (vlastně ani nemusíte, vy už to máte), že máte krevní tlak mírně vyšší, než vám lékař řekl, že byste měli mít. A teď si jdete změřit tlak. Už jen představa, že ho máte určitě zase vysoký, vás znervózní. A zvýší vám tlak. Tak si ho změříte a zjistíte, že je opravdu vysoký. K čertu! A zase jste si ho sami zvýšily. A tak poslušně berete další tabletku. Toto jste vážně chtěli?

Co je vysoký krevní tlak?

Podle mnoha lidí je zvýšený tlak krve v těle problém. No ve skutečnosti je to řešení úplně jiného problému. Proč vaše tělo zvyšuje tlak krve v cévách? Zřejmě má problém dotlačit krev a s ní živiny i kyslík do některých míst a orgánů v těle. Kdyby tam krev nedotékala, tkáně by slábly až odumřely. Tak mozek dá signál, srdce pumpuje silnější, aby přes přicpané, zúžené či jinak poškozené místa tu krev dostalo tam, kde je potřebná. A co udělá „vzdělaný“ člověk? Klepne srdce po kebuli, aby tolik té krve netlačilo, vezme tabletku a sníží tlak. To jsme si pomohli…

Měření tlaku krve vám ho nesníží. Pravidelné měření tlaku krve vám jen ukazuje, jaký ten tlak máte. Pokud ho chcete mít nižší, musíte něco udělat jinak. Jinak, než jste to dělali dosud, protože vaše chování vedlo ke zvýšenému tlaku.

Proč tabletka nestačí?

Uvědomte si, že tabletky jsou na akutní problém. Náhle zvýšený krevní tlak může způsobit další problém. Proto lék proti vysokému tlaku vám tlak sníží, aby ten další problém nevznikl, ale původní problém, proč byl tlak v těle zvýšený, nevyřeší. Dává vám jen čas a prostor na to, abyste prvotní problém vyřešili. Zjistili, co jste dělali špatně, co jste špatné jedli, jak jste špatně žili a upravili svůj život, životosprávu, jídelníček. Abyste postupně uzdravili. A v tom vám tlakoměr rozhodně nepomůže.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..