Stopy krve v moči mohou poukazovat na celou řadu méně či více závažných onemocnění. V žádném případě není možné výskyt podcenit. V tomto článku se dozvíte, co může být příčinou krve v moči a poradíme vám, jak doma provádět preventivní vyšetření na výskyt krve v moči.
Nesmíte hned panikařit!
Dobrá zpráva je, že se krev v moči pozná i pouhým okem. Platí to ale v případě, kdy je koncentrace krve v moči vyšší. Výskyt krve může mít dvojí podobu – může je jednat o krev čerstvou – v moči vidíte jasně červené „proužky“ krve. Moč může být kvůli krvi zbarvena i do hnědé barvy či se v ní mohou vyskytovat menší či větší sraženiny. Pokud krev v moči objevíte, nejdříve se zkuste odhalit příčinu, ta totiž nemusí být vždy zdravotního rázu. Může se jednat o menstruaci, krev může být pouze krvavě zbarvena kvůli užívání léků nebo třeba kvůli nadměrné konzumaci potravin jako je červená řepa apod. Nejdříve se tedy nad tímto zamyslete.
Na co krev v moči poukazuje?
Často mezi příčiny krve v moči patří zánět močového měchýře. Mezi typické projevy zánětu močových cest patří: řezavá a pálivá bolest při močení, bolest zad, častý pocit potřeby jít močit, někdy se může dostavit i horečka. Zánět močových cest by neměl nikdy být podceněn. Jedná se o nemoc, která se může často vracet. Pokud je odchycen včas, léčí se poměrně snadno. Příčiny krve v moči mohou být mnohem horší. Může se tak projevovat například onkologické onemocnění ledvin či jiné části močového ústrojí.
Jak se vyšetřit doma?
Někdy může být koncentrace krve v moči tak malá, že ji pouhým okem neuvidíte. Každý z nás by se proto měl doma pravidelně vyšetřovat. Stačí si k tomu koupit senzitivní indikátorové papírky. Stojí cca 100 Kč a seženete je téměř v každé lékárně. Pomocí nich zjistíte i přítomnost cukru, zvýšení bílkovin apod. Vyšetření je vhodné provádět minimálně jednou za 14 dní.
Komentáře