Jak namnožit lísku

líska

Líska je keř, který má kromě okrasné funkce v zahradě i vícenásobný užitek. Samozřejmě myslím chutné oříšky a také pevné dlouhé hole najdou využití jako opory k jiným rostlinám. Když máte jeden keř, jehož plody vám chutnají a chcete si jich vypěstovat v zahradě více, existuje jednoduchý způsob, jak si lísku rozmnožit. Je to trochu jiné, než u ostatních keřů nebo stromů, ale vyplatí se to. Jen to chce trochu času.

Vytvořit si sazenice z oblíbeného keře lísky nás napadlo na jaře loňského roku v souvislosti s koupí nové zahrady a plánovaným prodejem staré. Jak jsem již několikrát zmiňoval, naplánovali jsme si stahování rostlin ze zahrady do zahrady, jakkoli se to zdálo sousedům v obou zahradách divné. Co se týče květů, cibulovin nebo ovocných keřů či mladších stromů (do 8 let věku), bylo to vcelku jednoduché. Stačilo vykopat, naložit na vlečku nebo auto, převézt do nové zahrady, vykopat jámu a zasadit.

Líska však byla velmi velká, měla přes tři metry a popravdě, nevěděli jsme si představit, jak ji vykopáváme a pak převážíme. Mimo jiné jsme museli dbát, aby náklad nebyl širší, než dva metry, vozili jsme vlečkou za osobním autem, abychom nemuseli řešit přepravu nadrozměrných nákladu nebo platit pokuty.

třešeň

Takže Olinka prohlédla několik svých oblíbených zahrádkářských knih a našla řešení našeho problému. Použili jsme doporučený postup na množení lísky i pro naši zahradu.

nakopcovaná líska

Na jaře jsme odřízli pilkou asi 5 cm nad úrovní terénu několik větví. Pak jsme konce zasypali jemnou zeminou z kopostu. A na půl roku jsme měli klid. Nic jsme nedělali.

nové lískové výhonky

Zato líska se snažila. V blízkosti starého keře se ze země začaly vynořovat mladé výhonky. Začátkem října jsme odhrabali opatrně nakopcovanou zeminu a objevily se jemné kořínky. Ty začala líska vypouštět ze poraženého konce větve a z nich vyrůstali nové větvičky kolmo vzhůru.

nová sazenice lísky

Dalším krokem množení lísek je oddělení kořínků od mateřské rostliny. Dostaneme tak několik nových sazenic. Kolik jich bude, záleží od matky přírody. Ale čím více odříznutých větví, tím větší počet sazenic vypěstujeme.

zasazená líska

Novou sazenici stačí už jen zasadit, jako každou jinou sazenici.

Nám se podařilo ze dvou odříznutých větví tloušťky asi 4 centimetry za půl roku vypěstovat tři velké sazenice lísky a dvě maličké. Zatím všechny rostou. Pokud máte ve své zahradě nebo u známých lísku, jejíž odrůda se vám líbí a rádi byste si z ní vypěstovali i další keře, nyní už víte jak na to. Vypěstovat nové sazenice lísky je velmi jednoduché.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..