
Už jste to slyšeli? Podle nejnovějších připravovaných zákonů Evropské unie si už nebudeme moci vypěstovat plodiny ze svých vlastních semen. Každé vysázené semínko totiž bude muset být zaregistrováno. A nejen to. Všechna semena budou muset splňovat normy průmyslově šlechtěné odrůdy. Co to v praxi znamená? Pokud toto nařízení začne platit, hrozí nám pokuta už jen za to, že si odložíme a vysejeme semínka té odrůdy rajčat, fazolí či okurek, které se nám po minulé roky osvědčily a které pěstovala již naše babička. Budeme se tedy muset řídit novým zákonem i za cenu, že přijdeme o dědictví po našich prarodičích?
Možná si mnozí pamatují, jak se hospodařilo kdysi. Já mám mou babičku před očima, jakoby to bylo včera. Již krátce po začátku nového roku vysévala do různých bedniček semínka papriky a rajčat. Jen co trochu povyrostly, přesadila je do kelímků a dokud přišli teplé dny, byly sazeničky nachystané na vysazování do zahrady. Přímo na záhony zas vysazovala hrách, fazole, okurky, mák i krmnou řepu pro prase či slepice.
Semínka z vlastní úrody
Odolné krajové odrůdy minulostí?
Postupně se však začaly objevovat odrůdy nové. Slibovali, zejména u ovocných stromků, rychlý nástup plodivosti. Třeba už v druhém roce po výsadbě. To do té doby bylo jen snem. Častokrát se říkávalo, že děda zasadí strom a úrodu budou sbírat až jeho vnuci. Proto se novinky tak rychle rozšiřovaly a na některé staré odrůdy se již téměř zapomnělo. Přesto mnohé osvědčené odrůdy zůstali a jen v poslední době se díky nadšencům znovu dostávají do povědomí. Možná tomu napomohl i fakt, že velká část novovyšlechtěných odrůd sice přináší úrodu mnohem dříve, zato je ale náročná na péči a životní podmínky.
Snaha o soběstačnost zmařena
Kdo na tom však předělá, budeme my. Drobní i větší pěstitelé. A následně samozřejmě všichni občané států, ve kterých budou tato omezení platit. Pokud se tedy tato do nebe volající hloupost stane opravdu zákonem, nejen, že přijdeme o dědictví v podobě osvědčených odrůd zeleniny a ovoce, ale staneme se závislí na rozhodnutí evropské „vrchnosti“ o tom, co a v jakém množství budeme pěstovat, ale hlavně, co, nebo zda vůbec něco budeme i jíst.
Komentáře