Malou zahrádku za městem mám už několik let. Pár její fotek najdete v některých mých předešlých článcích. Jelikož na pozemku stojí i zděná chatka, každý rok na podzim řeším stále stejný problém. Nezvané šedé návštěvníky. Myši.
Jistě to znají mnozí z vás. Vejdete do místnosti, ani se nemusíte rozhlédnout a hned víte, že jsou tam. Stačí se nadechnout a do nosu vám udeří typický zápach. A když se pak rozhlédnete, zjistíte, že pořádek, který jste v chatě měli, je minulostí.
Když jsou hladové, nepohrdnou nejen jablky či uskladněnými semínky, ale dobré jsou jim i noviny či bublinková fólie. Ale kdyby se pohostili a odešli, neřeknu ani slovo. No ony ne. Pohostí se, vykadí se a ještě k tomu všechno rozmetají na všechny strany. Kdo to má po nich uklízet.
Původně jsem si myslela, že když máme v zahrádkářské osadě kočky, myši nemají šanci. No naše kočky jsou jakési fajnové. Místo toho, aby lovili myši, čekají, až jim někdo nasype granule. A zřejmě se i dočkají, neboť za celou tu dobu co chodím do zahrady, jsem neviděla ani jednu kočku v akci nebo že by si nesla ulovenou myš. Dávno jsem se tedy smířila s tím, že na naše kočky není žádný spoleh a pokud nechci mít v chatě nepořádek, myši si musím pochytat sama.
Klasické pasti znám už z dětství. Kromě toho, že jsem se vždy bála, že si do nich skřípnu prst, mají i další nevýhodu. Do každé se chytí jen jedna myš a proto je třeba často kontrolovat. Mnohem jednodušší způsob je použití gelových či granulovaných návnad. No i tyto mají své nevýhody. Pokud je najdou děti nebo domácí čtyřnozí miláčci, může to být pro ně dost nebezpečné. A když je snědí myši, zalezou si do díry, kde skončí svou životní pouť. Horší je, že než se v té díře rozloží, nějaký čas to potrvá. A za ten čas budou ale pořádně smrdět.
Já jsem to vyřešila po svém. Už několik sezón používám na myši lepidlo. Kus kartonu nejprve nalepíte na úlomek dlaždice. Dlaždice slouží jako zátěž. Aby myš, která se nalepí na vrch kartonu, neutekla i s ním. Když je karton zatížen, na vrchní stranu udělám lepidlem kruh. Do jeho středu ještě přilepíme kousek návnady. Osvědčil se mi kousek ořechu. Takto připravenou past uložím ke stěně. Vedle stěn totiž vedou myší cestičky. Teď už můžu klidně odejít. Myšky se chytí i samy.
Lepidlo na myši má více výhod. Nezapáchá, nevysušuje se a nevadí mu ani vysoká vlhkost vzduchu. Když ho nalepíte na podzim, vydrží do jara bez problémů. Mírně se sice po kartonu rozteče, ale i to je v podstatě výhoda. Rozšíří se tím plocha, na kterou se myši chytí. Není žádnou raritou, když je po týdnu najdu na kartonu nalepených i pět. Pak je jen špachtlí strhnu a past funguje dál. Jak jednoduché.
Pokud i vás rozčiluje myší zápach a nepořádek, neváhejte. Nákup lepidla vás určitě nezruinuje a jedna tuba vám vydrží i několik sezón.
Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 10.0; Windows NT 6.1; WOW64; Trident/6.0)
Prosím kde se dá koupit díky.
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
Ve většině prodejen potřeb pro domácnost, v hobby marketech, zahrádkářských a chovatelských potřebách.
Mozilla/5.0 (Macintosh; Intel Mac OS X 10_14_4) AppleWebKit/605.1.15 (KHTML, like Gecko) Version/12.1 Safari/605.1.15
já kupuji věci na hubení po netu pro mě jednodušší
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; WOW64; rv:35.0) Gecko/20100101 Firefox/35.0
V České republice je používání pastí s lepidlem (na hlodavce / ptáky) zákonem zakázané. Dopouštíte se protiprávního jednání a můžete být stíhaná pro trestný čin. Tuto stránku po poradě s kolegyní nahlásím.
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:37.0) Gecko/20100101 Firefox/37.0
Terezo, a nejsi ty udavačská kráva?
Mozilla/5.0 (iPad; CPU OS 10_0_2 like Mac OS X) AppleWebKit/602.1.50 (KHTML, like Gecko) Version/10.0 Mobile/14A456 Safari/602.1
Tereza je práskačka, ta by určitě bonzovala i STBákům …….. „po poradě s kolegyní“ ….bože, to musí být kráva !!!!!! Obě !!!!