Jak si posilnit imunitu

Abychom se v podzimním sychravém počasí nemuseli obávat nachlazení, horečky či chřipky, dobré je se na toto období připravit už předem. Posílením odolnosti můžeme nemoci předejít, nebo pokud nás už skolí, posbírat se z ní mnohem rychleji. Mohla bych vám poradit i cosi z lékárny, ale nač vyhazovat peníze na výtažky z něčeho, co můžete sníst v původním stavu a ještě si na tom i pochutnat?

Jistě jste už slyšeli o betaglukanech. Jsou to vlastně přírodní polysacharidy, tedy složené cukry. Mají úžasnou schopnost zlepšovat odolnost našeho těla nejen vůči běžnému nachlazení, ale i vůči zákeřnějším chorobám. Například vůči rakovině. Důležité je přijímat je pravidelně a ideálně formou potravy. Možná byste nevěřili, ale dostatek těchto látek získáte konzumací celkem běžných potravin.
shitake

Zdroje betaglukanů

Mezi nejlepší zdroje patří obyčejné ovesné vločky . Jedna miska obsahuje až 3-4 gramy betaglukanů. Dále je to loupaná rýže natural, ječné kroupy, tebi droždí.

Nejvíce betaglukanů však získáte z hlívy ústřičné a malých čínských houbiček shitake . Naštěstí je už běžně dostanete koupit čerstvé. A když ne, dobře poslouží i sušené. Jen je třeba před přípravou namočit do studené vody. Alespoň na hodinu. A abyste nezničili i další cenné obsahové látky, zbytečně dlouho je nevařte ani nepečte. A už vůbec je nezavařujte. Stačí je po očištění nakrájet, mírně podusit a rovnou konzumovat.

Receptů na úpravu hříbků je mnoho. Vždy však dodržte co nejkratší dobu přípravy. U nás máme ale i tak nejraději verzi s vajíčkem. Určitě to znáte. Změna je pouze v tom, že tak cibuli jako hříbky a taky vajíčka restujeme jen minimálně. Cibule a hříbky zůstanou křupavé a vajíčka jen velmi jemně sražené. Žloutky téměř syrové. Jak na hemendex. Vejce i hlíva jsou tak paradoxně mnohem lépe stravitelné a tělo využije všechny potřebné látky.

 hlíva s vajíčkem

naše oblíbené posilující snídaně

Co ještě pomůže k lepší imunitě

česnek No přece dobře známý česnek . Alespoň jeden stroužek denně. Mohou to být citrusy . Zejména citron a citronová šťáva. Jeden citron denně bohatě stačí. Dobré jsou i jablíčka . Tak jedno dvě denně. Několik ořechů nebo mandlí . Tak pět až deset kousků. Pokud můžete, raději je předem namočte. Nejlépe přes noc. Získají více aktivních enzymů a jejich stravitelnost bude mnohem lepší. No a na závěr, abych nezapomněla. Zelenina . A nemusí to být jen čerstvá. Můžete si ji krátce povařit, udusit nebo nechat vykvasit .

Kromě kvalitního jídla vaši obranyschopnost zlepší i dostatek spánku, procházka na čerstvém vzduchu a dobrá nálada. A pokud byste přesto někdy měli pocit, že na vás něco leze, vězte, že to postel volá. Vlezte do ní alespoň na dva dny. Vypněte mobil a spěte. Určitě neprohloupíte.

Zdroj:

Dr. Bukovský: Návod na přežití pro muže

4 komentáře “Jak si posilnit imunitu

 1. Firefox 17.0 Firefox 17.0 Windows XP Windows XP
  Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:17.0) Gecko/20100101 Firefox/17.0

  Děkuji za návštěvu a komentáře. Já posiluji imunitu Echinaceovými kapkami.

  1. Firefox 11.0 Firefox 11.0 Ubuntu Ubuntu
   Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:11.0) Gecko/20100101 Firefox/11.0

   Echinaceové kvapky sú dobré, ale užívať sa majú len krátkodobo. Maximálne niekoľko týždňov. Potom môže nastať opačný efekt, t.j. imunita sa zníži. Na dlhodobé užívanie je vhodnejšia hliva alebo priamo výťažky z nej, teda beta-glukány. Mne sa osvedčil vitamín D v tobolkách. V zime ho máme nedostatok a pôsobí ako vakcína proti chrípke. Zaujímam sa o tieto veci aj profesionálne. Som farmaceutická laborantka s atestáciou a 20-ročnou praxou v lekárni. Aj tak trvdím, že posilňovanie imunity formou kvalitnej stravy je prirodzenejšie, príjemnejšie a lacnejšie.

 2. Internet Explorer 8.0 Internet Explorer 8.0 Windows XP Windows XP
  Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; GTB7.4; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729)

  Já dodávám do těla betaglukany právě z hlívy ústřičné. Užívám ji v tobolkách z lékárny, je to přímo Hlíva ústřičná 800mg a obsahuje taky výborný rakytník. Obranyschopnost se mi hodně zlepšila a mám víc energie.

 3. Internet Explorer 8.0 Internet Explorer 8.0 Windows XP Windows XP
  Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; GTB7.4; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729)

  S touto hlívou ústřičnou 800mg mám stejnou zkušenost. Jsem zdravotní sestra, takže jsem ve styku s nemocnými neustále. Hlíva je hodně silná, takže jsem díky ní zdravá a už vůbec nejsem náchylná tak jako dřív k nachlazení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..