Naše zahrada není jen o pěstování zeleniny a ovoce. Naše zahrada jsou i jiné práce v zahradě, stavba různých pomůcek či přístřešků. Jednak je to pro mě zábava, jednak se u mnoha z nich dá ušetřit dost peněz a být při tom na čerstvém vzduchu. Vidím v tom smysluplné využití svého času a navíc se vždy něco nového naučím. Naposledy přeplátované spoje truhlářských konstrukcí.
Dnes je moderní spojit dva dřevěné hranoly nebo připojit fošnu k hranolu kovovými tvarovanými profily a množstvím vrutů. Možná je to rychlé, ale mně to přijde jednak drahé, jednak málo trvanlivé, zvláště když je konstrukce na vzduchu a na dešti. Zajímám se, jak takové věci dělali naši předkové, když neměli v každém městě hobby market a téměř nic se nedalo koupit. A jejich konstrukce vydržely desítky let. Samozřejmě, že nedělám vše ručně, rád využiji moderní stroje, ale rád se přidržuji osvědčených postupů.
Takže elektrická ruční kotoučová pila a vodící přípravek byly hlavními aktéry při vytváření přeplátovaných spojů. Potřeboval jsem do dřevěných hranolů 10 x 10 cm vyrobit drážky hluboké 5 cm a široké 10 cm. Pro druhé hranoly, případně fošny 10 x 5 cm. A chtěl jsem to mít hezké a přesné, takže jsem to neplánoval dělat ručně s rizikem, že mi pila v ruce „ujede“ a bude to vypadat všelijak.
Základem je dřevovláknitá deska tloušťky 10 mm, široká asi 15 cm a dlouhá asi 45 cm. Z 5 cm širokého kusu stejného materiálu je na kraji vytvořeno vedení pro pilu. Buď si naměříte přesnou vzdálenost od okraje základny nebo lištu připevníte vruty o něco dál a přesný okraj si zařežete samotnou pilou.
Důležité je, aby zespodu upevněny dřevěné destičky byly kolmo na hranu vodicí lišty. Pro mé potřeby jsem použil kousky 90 x 90 mm tlusté 25 mm a jsou ve vzdálenosti 98 mm od sebe (hranol 10 x 10 cm měl ve skutečnosti po vyschnutí 98 x 98 mm). Tento přípravek posouvám pomocí spodních destiček po hranolu a na základně posouvám pilu kolmo na tento posuv a řežu.
Pak už je vyříznutí drážek hračkou. Nepotřebuji horní frézu, nemusím táhnout hranol po stolním cirkuláři, nemusím do toho bušit dlátem. Označím si na hranolu místo i hloubku drážky. Buď na okraji hranolu nebo kdekoliv v jeho středu. Nasadím přípravek a vyříznu oba krajní řezy. Pak se vrátím na vzdálenější řez a těsně vedle něj dělám další. Potom posunu přípravek o tloušťku pilového kotouče nebo o trochu víc a další řez. Až se dostanu po poslední už hotový řez v hranolu a zůstane mi pěkný dřevěný hřeben.
Malým kladívkem vyklepu tenké plátky dřeva, dlátem zahladím spodek drážky a nakonec ji vyhladím smirkem. Práce jde rychle od ruky.
A co jsem nakonec postavil z takto připravených hranolů, to vám ukážu v některém z následujících článků
Komentáře