Zakousněte se do šťavnatého vyzrálého jablka. Vzpomeňte si, že jablko provází člověka už pradávna. Utržení jablka ze stromu poznání znamenalo první hřích lidského pokolení. O jablko se vedla Trojská válka a stalo se také součástí korunovačních klenotů, symbolů moci.
Lékárnička v jediném plodu
Jablko je elixírem zdraví a mládí, ukrytém v jediném kulatém plodu. Najdete v něm velké množství vitamínu C, který zvyšuje imunitu a posiluje srdce a krevní oběh. Obsahuje i trochu thiaminu (vitamín B1), riboflavinu (vitamín B2), vitamínu B6 a E a také karotenu. Antioxidanty v jablkách chrání před vznikem rakoviny. Kromě toho konzumace plodů snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu a krevního cukru. Kousání jablek posiluje dásně, které pak netrpí záněty. Vysoký obsah vlákniny pektinu pomáhá rozproudit trávicí systém. Obrovskou výhodou jablek je, že obsahují asi 83 % vody. Plody nejsou příliš kalorické, a proto ideálně doplňují dietu. Hubnete? Dopřejte si syrové jablko k svačině. Ale pozor, rozhodně ho neloupejte, jablečná slupka je vynikajícím zdrojem minerálů, například fosforu, železa, draslíku a hořčíku. Šťavnatá jablka vám pomohou ke zdraví i štíhlé linii.
Skvělá lahůdka pro různé použití
Z předchozích řádků nám může být jasné, jak vysokou nutriční hodnotu má jablko. Přitom jde o naše nejběžnější ovoce, které roste prakticky všude. Najdeme jabloně podél cest, staří hospodáři, kteří měli velké ovocné sady, nikdy nezapomínali na jabloně. Existuje ohromné množství jabloní a každé z jablek se hodí pro jiné účely. Jedno je ideální na dobrý kompot, druhé na křížaly, třetí na jablečný závin čtvrté nejlepší utržené přímo ze stromu a páté má vynikající chuť i po dlouhém zimním skladování. Výborná jsou všechna. Proč tedy jablka příliš mnoho nejíme? Proč raději saháme o exotickém ovoci? Ano, máme ho dostatek v supermarketech i dalších obchodech a zvykli jsme si na ně. Možná právě z přemíry ostatních exotických plodů se stále méně a méně věnujeme téhle české klasice. Přitom možnosti jablek jsou vynikající. Uplatní se nejenom ve sladké kuchyni v kompotech, závinech, jako součást kaší, ale dá se třeba i upéct kachna na jablkách. Perfektní jsou křížaly, které můžete mlsat místo kaloricky vydatných chipsů. Navíc jablka můžete v optimálních podmínkách i skladovat a vydrží opravdu dlouho.
Stačí nám jeden kus denně
Ale nejde jenom o jablka. Obecně na ovoce trochu zapomínáme. Měli bychom ho jíst mnohem více. Je totiž neocenitelným zdrojem vitamínů, ale také vlákniny a mnoha stopových prvků, bez kterých se fungování našeho organismu prostě neobejde. Přesto ale zaznamenáváme určitý pozitivní vývoj v oblasti množství ovoce, které sníme. A to je samozřejmě dobře. Mluví o tom dokonce i čísla statistik. Podle nich jsme v roce 2001 zvládli za rok zbaštit 70,1 kg ovoce, ovšem v roce 2009 už to bylo 90,4 kg. Tedy skvělý nárůst o 20 kg. Ovšem pak bohužel došlo k opětovnému poklesu. Možná je na vině zdražování, to není jisté. A co když si ta čísla převedeme na konkrétní kusy ovoce? Představte si, že velké pěkné dobře vyzrálé jablko váží 150 gramů. V době spotřeby z roku 2001 bychom tedy snědli za rok 70 100/150 což se rovná 467 jablkům za rok. Tedy v přepočtu sníte denně 1,2 jablka. To není mnoho. I v době největší spotřeby v roce 2009 by nám vyšlo 1,65 jablka na den. Proto nezapomínejte na konzumaci ovoce, zejména nyní v sychravých dnech. Výborný nápoj je nakrájet omyté ovšem neoloupané jablko na plátky a vložit do skleněného džbánku. Přidat k němu kousek celé skořice a vše zalít převařenou vlažnou vodou a nechat minimálně dvě hodiny stát. Tento elixír vám pomůže udržovat hladinu glykémie a také posílí imunitu.
Komentáře