Grilování špekáčků

Podle naší rodinné tradice patří první květnový den společnému grilování na zahradě. Vždy se těšíme na vonící masíčko a klobásky. Letos jsme však vymysleli malou změnu. Můj syn s přítelkyní totiž zatoužili po špekáčcích. Pořídit jsem je měla já. Ale i navzdory mým počátečním obavám všechno nakonec dobře dopadlo.

Musím se přiznat, že špekáčky jsem už dlouho nekupovala. Zdálo se mi, že ani neí z čeho vybírat. Všechny druhy měly velmi podobné složení. Na můj vkus obsahovaly příliš málo masa a zbytečně mnoho tuku. No při dnešním nákupu jsem zůstala překvapená. Příjemně!

Špekáčků měli několik druhů. Mně se zamlouvali ty tradiční. S poznámkou „Bez lepku a laktózy“. Prý pro grilování a zábavu. No uvidíme.

Exkluzivní špekáčky

exkluzivní vuřty Kdysi by nikomu nenapadlo, že může najít v špekáčkách nějakou mouku, tedy lepek. Nebo zbytky mléka, nebo snad mléčného cukru, laktózy. Bylo samozřejmé, že jsou z masa. Možná mastnějšího. Ale z masa.

V poslední době však v špekáčkách hodně masa nenajdete. Spíše tam objevíte všechny možné náhrady od sóji, škrobu až po kdejaké stabilizátory. Proto označení „Bez lepku a bez laktózy“ dává jakous takovous naději, že výrobek patří k těm lepším. Kvalitnějším. A špekáčky, které jsem objevila u nás v Lidlu opravdu neobsahují žádné náhrady. Jsou jen z masa a tuku.

Základ tvoří vepřové maso. K němu je přidáno ještě hovězí. Poměr cca dva ku jedné. Celkový podíl masa je však až 80%. A to už je docela slušné. Že?

Další složkou je vepřový tuk a trochu vody. Koření jako paprika, pepř či česnek se také nic vytknout nedá. Co mě však potěšilo méně, byl výrobci oblíbený dusitan sodný. No ale co už s nimi. Když bez něj už nedokáží nic vyrobit. Snad ho tam alespoň není mnoho. Vždyť píší, že je jen součástí kořenící směsi s kuchyňskou solí.

 složení špekáčků
složení špekáčků

Ačkoli je podíl masa vysoký, zřejmě nebude až tak docela libové. Na druhé straně, tuk, jak známo, dělá chuť. A kromě toho, část z něj i tak při grilování vyteče. No a s dobrým domácím kváskovým chlebem, který teprve upeču, to bude jedna báseň.

I když jsem ze začátku nevěřila, že se dají v dnešní době koupit i kvalitní špekáčky, naštěstí to až tak špatné není. Při troše trpělivosti a pozorného čtení složení na obalu je jistě objevíte i vy.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..