Co je to zdravá výživa

O zdravé výživě a o správné životosprávě posloucháme doslova na každém kroku. Mnohé magazíny a knihy nás nabádají k tomu, abychom ve svém životě udělali pozitivní změnu a přeorientovali se na zdravou výživu, která nám přinese lepší pocit, zdravé tělo, vitalitu a energii. Nicméně na úvod je třeba si jasně říci, co to vlastně je ta zdravá výživa?

Nesprávnou životosprávu nám přinesl zejména hektický městský život. Honba za kariérou a penězi nás nutí stále více času trávit prací, chybí nám čas na odpočinek a regeneraci duše i těla, málo času trávíme s rodinou, jíme v rychlých bufetech a málo se hýbeme, protože všude jezdíme výtahem, eskalátory a automobily. Potraviny nakupujeme v hypermarketech, často si objednáváme hotová jídla a o surovinách, ze kterých pocházejí, nemáme ani ponětí. Výsledkem je neduživé tělo a slabá psychika.

Hypotéky, děti na vysoké škole a splátky na moderní auto, symbol společenského statusu, nám nedovolují se nad svým životem zamyslet a zpomalit naše životní tempo. Možná později. No pokud cítíte, že vnitřně toužíte po změně, tedy po zpomalení a zlepšení svého života, začít můžete již nyní. Dokud doběhnou splátky, než děti dostudují a osamostatní se, nemůžete vypnout a přestěhovat se na vesnici, kde si dopěstujete na zdravějším vzduchu zdravější potraviny. No můžete začít kupovat potraviny, které si začnete vybírat ne podle reklamy, ale podle obsahu živin, které vaše tělo potřebuje. Zdravá výživa se takto může postupně stát nedílnou součástí vašeho životního stylu.

maso

Na úvod vám pomohou vitaminové a výživové doplňky zlepšit rovnováhu vašeho těla, nahradí chybějící vitamíny z velkovýroben zeleniny a ovoce. Později nahradíte potraviny se zvýšeným obsahem fruktózového sirupu těmi méně slazenými a zjistíte, že váš život je klidnější. Levné tuky vytěsní z vašeho jídelníčku oleje z kvalitních plodin nebo ořechů, omezíte příliš slané pochutiny a postupně se vám vrátí vitalita i schopnost rozeznávat přirozenou chuť jídel. Zapomenete na umělá dochucovadla v levných, ale nekvalitních surovinách, a začnete doma vařit pouze z kvalitních základů. Sami zjistíte, že potraviny bez náhražek jsou možná dražší na jednotku hmotnosti, ale spotřebujete jejich méně a lépe se cítíte. V konečném důsledku ušetříte za léky na trávení a nadýmání a přitom za den více dokážete. Sami poznáte pravdivost tvrzení, že zdravá výživa šetří peníze a přidává energii do života.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..