Fóliová vrata

Při nákupech v supermarketech jsem si všiml zajímavě řešených vrat z prodejny do oddělených skladovacích prostor. Šlo o nějaká fóliová vrata. A tak jsem se začal více zajímat, z čeho to je vyrobeno, jak to funguje a proč se to používá. Přece jenom, ze staré školy jsem zvyklý na festovní železnou bránu.

Protože mám kamaráda, který vlastní malou fabriku, zašel jsem „pro rozumy“ za ním jedno odpoledne, kdy už mívá práce méně, ať mi to všechno ukáže a vysvětlí. Zejména, jestli ty tenká fóliová vrata jsou dost bezpečná.

Ochotně mi u kafe všechno řekl a dokonce mi ukázal více řešení, jak oddělit jednotlivé výrobní prostory od sebe a objekt od vnějšku, například nakládací rampy. Právě ony rychloběžná vrata se používají v prodejnách supermarketů pro oddělení místností s rozdílnou teplotou a klimatizací. Jsou vyrobeny z odolného plastu RES s kovovými výztuhami. Pro použití venku je možno je doplnit průhledným mrazuvzdorným PVC.

Šetření úniku tepla a rychlému ovládání pomáhají vhodně rozmístěná čidla, a tak je možné vysokozdvižným vozíkem rychle a bezpečně projet a automaticky vrata zavřít. Samozřejmě je možné rychloběžná vrata ovládat klasicky tlačítkem, dálkovým ovládáním, indukční smyčkou, tahovým spínačem, fotobuňkou nebo i kódovaným zámkem.

Pro oddělení prostor s vysokým požárním nebezpečím se používají posuvná požární vrata. Jsou vyrobena z ocelových segmentů a vybavena profilem pro pojíždění kovových vrat. Pojezdové vozíky mají kvalitní ložiska pro lehké a bezproblémové ovládaní.

Aby se požární vrata automaticky zavřela v případě požáru, využívá se automatické ovládaní se systémem tavného olověného závaží nebo napojení na elektronickou požární signalizaci s elektromotorickým pohonem.

Kromě závěsných kovových požárních vrat si může zákazník objednat i rolovací požární vrata. Jsou nenáročné na prostor a bezpečně zabraňují šíření ohně mezi jednotlivými prostory v případě požáru.

Pokud potřebujete uzavírat jednotlivé prostory nejen v případě požáru, je vhodné je doplnit dalším typem a tím je mříže rolovací. Výhodou je, že i v případě uzavření nebrání prostupu světla a tím můžete ušetřit za osvětlení, například v jednotlivých sekcích skladu.

Ani nevím, jak rychle mi „exkurze“ u kamaráda uběhla. Netušil jsem, že existuje tolik druhů různých vrat.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..