Celý svět je nakřivo

Alespoň tak to vypadá při pohledu na balkony mých sousedek. Mají sice pěkné držáky na truhlíky a v nich nasazené balkonovky, no celé to vypadá jaksi divně. Truhlíky totiž nejsou v rovině, ale nakloněné směrem dovnitř. Když už sousedkám nevadí, že mají truhlíky nakřivo, že by jim nevadila ani stékající voda při zalévání? A to si představte, že přijde bouřka. Kde asi skončí zemina, když na ni začne pršet déšť s větrem? Přitom vyrovnat truhlík není žádná věda. Já jsem to udělala už dávno.

Nakloněné truhlíky zřejmě nevadí více lidem. I minule v programu STV „Hurá do zahrady“ předělávali terasu. Postavili dělicí stěnu, na ni umístili závěsný držák a do něj vložili truhlík osazen balkónovými rostlinami. Jenže ten také zůstal nakloněn. Tehdy to nikomu nevadilo. Všichni byli nadšeni. Jen bych chtěla vidět reakci majitele, když bude rostliny v takto nakloněném truhlíku zalévat. Asi ho to nadšení velmi rychle přejde, když mu voda poteče z povrchu truhlíku rovnou na zem. To bude radosti.

 truhlík nakřivo
truhlík nakřivo bez úpravy

Nové držáky na balkónové truhlíky

Před pár lety jsem si i já koupila nové držáky na balkonové truhlíky. Z ocelového drátu, potažené plastovou vrstvou. Byly sice dost drahé, ale byly pevné a navíc se mi i velmi líbily. Když jsem je však doma chtěla zavěsit na balkon, zjistila jsem, že závěsné háky na ten můj balkon jaksi nepasují. Byly o něco širší než šířka mého zábradlí. A když jsem pak do nich vložila samotné truhlíky, zůstaly nakloněné a to se mi vůbec nelíbilo. Začala jsem tedy spekulovat, co s nimi. Jak je vyrovnat. No a po ruce jsem měla dřevěné kolíčky ke květinám. Ne sice originální z obchodu, ale vyrobené z odřezků větví z mé zahrady. Prostě jsem je vložila mezi zábradlí balkonu a ocelový držák. No a byla věc vyřešena. Jak jednoduché, že?

 držák podložen hůlkou
držák podložen hůlkou

Od té doby nemám s nakřivo stojícími truhlíky žádný problém. Kromě toho, že truhlíky v rovině lépe vypadají, ani voda při zalévání z nich nestéká na jednu stranu. Naopak, vsákne do substrátu přesně tam, kde ji naliju. Dokonce ani prudký déšť zeminu z truhlíku nevyplaví. A přitom stačilo tak málo.

truhlíky pěkně v rovině
truhlíky pěkně v rovině

Nevím, pro jaké zábradlí jsou tyto držáky určeny, když nepasují na to nejběžnější, čili na zábradlí v paneláku. Každopádně problém, jak je správně umístit, není neřešitelný. Stačí dobrý nápad a je to.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..