Petúnie z vlastního výsevu I.

Před pár dny jsem psala o tom, jak a kdy vysít semínka rostlin, aby se jim dobře dařilo. A také o tom, že právě teď, dva týdny po jedenáctém lednu, je na to ten správný čas. Protože já nejsem ta, co by někomu radila a sama to nedělala, vysela jsem minulý víkend první semínka.

Petúnie. Tyto nádherné balkónové květiny, jsem si oblíbila nejen já, ale i můj přítel. Již několik let nimi zdobit okna v jeho kanceláři. Sazeničky vypěstuji doma. Po vysazení do velkého truhlíku se o ně už stará přítel sám. Pečlivě je zalévá (někdy možná až příliš), hnojí a odtrhává odkvetlé květy. Zároveň ale některé nechává, aby v plodech dozrály semínka. Ty pak shromáždí do malého zipovacího sáčku a odloží na příští rok.

Kdy vysít petúnie

Petúnie, podobně jako muškáty či verbeny, potřebují delší čas, pokud ze semínka vyroste sazenička schopna svými kvítky zkrášlovat váš balkón či okno. Proto je vhodné vysít ji už v lednu. Podle lunárního kalendáře je nejlepší období v době přibývajícího Měsíce ve dnech květů. Tyto dny byly minulou sobotu a neděli. Rozprostřela jsem si tedy ochrannou fólii na podlahu v chodbě a pustila se do práce.

Jak postupovat při výsevu petúnií

Nejprve jsem si připravila substrát. Používám balený, určený na výsev a množení. Nepoužívám ho však samotný, ale přidávám k němu trochu perlitu, asi jeden díl ku pěti dílům zeminy. Ve stejném poměru přidávám ještě Aquaholder. Celé to ve větší nádobě zamícháme a naplníme do malých květináčků. Povrch dobře utlačujeme a zeminu polijeme. Když vláha vsákne, po povrchu rovnoměrně vysejeme jemné semínka. Jelikož jsou drobné, nezasype je. Jen povrch znovu navlhčete jemnými kapkami odstáté vody z ručního rozprašovače. Do vody ještě přidávám pár kapek lignohumátu. Aby měli klíčící rostlinky trochu výživy pro začátek. Zároveň tím podpořím tvorbu kořínků. Květináče pak přikryji průsvitnou fólií nebo vložím do minipaěeništé a šup s nimi na světlé okno.

 klíčící petúnie

Vhodné podmínky pro klíčení petúnií

Při klíčení je světlo velmi důležité. Pokud by ho bylo málo, rostlinky by se za ním táhly a stonky by byly tenké a holé. Neméně důležité je v prvních dnech i teplo. Ale tady stačí i pokojová teplota. I když by možná rostlinky přijali i trochu tepleji, ale pokud nesvítí slunce, musí být spokojené a tím, co jim poskytnu.

Od výsevu prošlo už několik dní. Každý den kontroluji pařeniště. Stále nic. Už jsem začala mít strach, že budu muset v nejbližším termínu znovu vysévat. Když tu najednou co vidím? Zelené drobné výhonky s malými „hlavičkami“. No konečně! Po týdnu!

 naklíčené petúnie

Vhodný čas na přesazování (všech) rostlin

Naklíčená semínka už mám. Teď už je budu jen pravidelně rosit, ať substrát neproschne. Pokud vše půjde tak jak má, mladé sazeničky bych měla pikírovať (rozdělit a přesadit) v nejbližších dnech Panny (29. a 30. ledna 2013). Pokud mi to nevyjde, tak počkám na dorůstající Měsíc (10. až 25. února 2013). A hned 26. a 27. února mám na přesazování další vhodný termín.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..