Balkonová rajčata – poprvé přesazena

Jsou to už dva týdny od doby, jak jsem vysela moje balkonová rajčata. Za tuto poměrně krátkou dobu nejen že vyklíčila, ale jim i vyrostly první dva lístky. A přestože jsem se snažila je nesít příliš hustě, vypadá to tak, že vzklíčilo snad každé semínko. V „sadbovači“ respektive obalu od vajíček nastala jakási tlačenice. A tak jsem se včera rozhodla drobné rostlinky poprvé přesadit.

Minule jsem v receptáři na Primě slyšela, že sazeničky rajčat a petúnií je potřeba přesazovat vícekrát. Kořínky jim prý pokaždé zesílí. No vůbec jsem si nemyslela, že to bude tak brzy. Ale zřejmě výsev v pravý čas dělá divy. Semínka rajčat jsem vysela v době dorůstajícího Měsíce v den plodů. Přesně 18. ledna.

I přesadit jsem se je snažila v pravý čas. Při přesazování však není důležitá ani tak fáze, ve které se Měsíc právě nachází, ale znamení Panny. Dny ve znamení Panny ovlivňují kořeny rostlin. Čili jakékoliv rozsázení nebo přesazování rostlin je vhodné naplánovat na tyto dny. Toto pravidlo platí jak pro pokojové i venkovní rostliny. Pokud se dodrží, jemné kořínky rostlin se nepoškodí a budou dále dobře růst.

 rajčata po rozsazení

Při včerejším přesazování jsem zjistila, že ačkoli rostlinky měli nad zemí tak dva centimetry, pod zemí byly některé i o něco déle. Při manipulaci jsem se však snažila jim co nejméně ublížit.

Substrát jsem zvolila trošku výživnější než při vysévání. Ale opět nic zvláštního. Jen univerzální zeminu na květiny smíchanou s trochou perlitu a Aquaholderu. Takovou mou osvědčenou klasiku.

zasedají rajčata

Jak jsem již zmiňovala, zřejmě vzklíčilo každé semínko a ani při včerejším prvním přesazování jsem rostlinkám neublížila, protože dnes všechny stojí pevně jako vojáci. A tak nastal pro mě vážný problém. Co s tolika rajčaty budu dělat?! Loni jsem horko-těžko na balkon nacpala deset sazenic. Pokud se budu usilovat, tak letos se jich vejde o něco více. Ale kam dám všech dvaatřicet „kousků“, to netuším. Možná je budu nakonec i rozdávat. Jako kvásek

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..