Vylepšené Hanácké koláčky z celozrnné mouky

Na nápad upéct si poctivé domácí koláčky jsem přišla ve chvíli, kdy jsem minule vešla do nově otevřené pekárny v našem městě. Na první pohled úžasný výběr. Na druhý úžasná jednotvárnost. Vše na jedno kopyto. Buď přeslazené nebo tučné. Nebo obojí dohromady.

A na otázku, zda mají i něco celozrnné, pohotová odpověď: „Ano. Samozřejmě“. A opravdu měli. Jen ani netuší, co já dávno vím. A určitě nejen já. Že celozrnné neznamená jen trochu flekaté. Celozrnné znamená hutné, pevnější a rozhodně ne to jejich, vatě podobné cosi, co o celé zrno možná ani nezavadilo. Přitom upéct doma kynuté koláčky s různými náplněmi není žádná věda. Z jedné dávky těsta si můžete udělat třeba jablkový závin s ořechy a z druhé jednohubky podobné mým.

Na dva plechy koláčků budete potřebovat cca 600 gramů mouky . Je jsem použila špaldovou. K tomu půl kostky droždí, 1 PL třtinového cukru a trochu teplé vody na kvásek. Do těsta jsem ještě přidala špetku soli, plátek změklého másla tloušťky asi půl centimetru a cca 2 deci teplého mléka.

 koláčky před pečením

moje koláčky před upečením

Nejprve jsem vsypala mouku do mísy. Uprostřed jsem udělala malou jamku. V ní jsem rozdělala kvásek z droždí, cukru a vody. Kvásek jsem nechala stát asi 15 minut. Pak jsem přidala máslo, sůl a teplé mléko. Těstíčko jsem důkladně vymísila. Pokud se nepřestalo lepit na ruce. Takto připravené těsto jsem nechala na teplém místě kynout asi půl hodinu.

Mezitím jsem si připravila nádivky . Nejprve tvarohovou . Velmi jednoduše jsem hrudkový tvaroh utřené s trochou třtinového cukru a stévie koncentrátu. Může se použít i cukr vanilkový. Podle chuti. Další dvě náplně byly ořechová a maková . Na hrubo mleté ​​ořechy a mletý mák jsem zalila vařícím mlékem. Do ořechové nádivky jsem přidala pouze Stevii a do makové i trochu třtinového cukru. Aby byla maková nádivka trošku šťavnatější, přimíchala jsem do ní ještě domácí míchaný džem. Množství surovin do nádivky neuvádím, protože je vždy dělám od oka. Nejlepší vždy o něco více. Všechny zbytky i tak zužitkovat. Například na zpestření snídaňové kaše. U mě nic nevyjde nazmar.

Když těsto už zdvojnásobilo svůj objem, třeba ho vyválet. Já jsem udělala placku hrubou tak půl centimetr. Nožem jsem ji rozkrájela na čtverce cca 5×5 centime. Na každý čtverec jsem položila hromádku tvarohové nádivky. Tu jsem pak zabalila do jakýchsi batůžků. Naplněné koláčky jsem otočila místem spojení dolů. Takto jsem je nechala dokynout ještě asi 10 minut. Po této době jsem na vrchní straně udělala dnem hrnku malou jamku. Celou buchtičku jsem potřela rozšlehaným vajíčkem. Jamky jsem naplnila makovou a ořechovou nádivkou. A jelikož jsem měla chuť se trochu pohrát, na vrch přišel plátek mražené broskve z naší zahrady a úplně na vrch sypání z trošky mouky, másla a mletého třtinového cukru. Takto vyčančané koláčky jsem pekla při teplotě 200 st.C asi 20 minut.

 koláčky už upečené

a dobrota je hotová …

Možná se vám nebude chtít dělat takovou parádu jako mně. Na druhé straně bohatě stačí, když si připravíte i jednu nebo dvě nádivky. Důležité je, že použijete mouku, jakou chcete vy, i cukru tolik, kolik vyhovuje vám. O tuku a kde jakých vylepšovadlách ani nemluvím. Koláčky zůstanou dlouho čerstvé a můžete si je vychutnat s kávou, čajem nebo mlékem. Nebo zabalit dětem do školy jako chutnou svačinu.

2 komentáře “Vylepšené Hanácké koláčky z celozrnné mouky

  1. Google Chrome 23.0.1271.95 Google Chrome 23.0.1271.95 Windows 7 Windows 7
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1) AppleWebKit/537.11 (KHTML, like Gecko) Chrome/23.0.1271.95 Safari/537.11

    Ahoj. Z celozrnky dělávám jen občas, protože ju u nás nemají a do Třebíče jedeme jednou za uherskej rok. Koláčky si kopíruju a udělám, je to príma recept jednoduchej. A Ty si zase udělej naše „peciválky“, mám je na svým blogu. Dají se i zamrazit pro rychlou potřebu. Je fajn, že jsem Tě objevila, hodně z Tvýho blogu se mi hodí. Zdravím a přeju pěkný adventní týden…

  2. Google Chrome 23.0.1271.95 Google Chrome 23.0.1271.95 Windows 7 Windows 7
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1) AppleWebKit/537.11 (KHTML, like Gecko) Chrome/23.0.1271.95 Safari/537.11

    Jo. Kvůli Tvýmu komentu u článku „Bolí vás rameno? Špatně usínáte?“ jsem teď do toho článku dala dvě návodný fotky. Snad to i článku i člověkovi pomůže. Článek je z 4. července 2011 na mým blogu (to i pro další zájemce) ;-)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..